Yatırım yapmaya başla!

Continental’in Yeni Hafif Hibrit Motoru %20 Yakıt Tasarrufunu Garantiliyor!

Continental, geliştirdiği hafif hibrit motorunun verimli yakıt tüketimi ve azalan maliyetlerden bahsetti.
Continental’in Yeni Hafif Hibrit Motoru %20 Yakıt Tasarrufunu Garantiliyor!

Alman lastik üreticisi Continental, geliştirdiği bir hibrit motorun daha fazla yakıt tasarrufu sağlayabileceğini söylüyor. Tamamı elektrikli ve hibrit destekli otomobillerin en temel özellikleri, belirli bir mesafeye kadar sıfır yakıt tüketimiyle gidilebilir olması. Mekanik itme gücünün verdiği katkılarla, sistemlerin daha rahat hareket etmesi sağlanıyor.

Continental, sadece lastik üzerine çalışan bir firma değil. Hatta elektrifikasyon ile olan ilişkisi sonrası, lastik ikinci planda bile olabilir. 148 yıllık otomotiv firması olan Alman markanın geliştirdiği hibrit sistemine göz atalım.

Continental, “hafif hibrit” olarak geçen bir motor düzeninden bahsetti.

Yapılan sistemin tüm motorlarla uyumlu olduğunu ve sağlıklı sonuçlar verdiği aktarıldı. Mevcut güç sistemlerine getirilen bir yardımcı olan Hafif Hybrid, mevcut hibritlerin üzerinden daha geliştirilmiş bir versiyonu olarak düşünülebilir. Düzenli bir sistem üzerinden elektrik motoru üzerindeki karmaşıklığın ortadan kaldırıldığı söyleniyor.

Lastiklerde tasarrufun nasıl olabileceğinin Ar-Ge’sini yapan Continental, melez sisteminin %20 kadar yakıtta tasarruf ettireceğini açıkladı. Şirketin uzun süredir uğraştığı elektronik sistemlerin bundan sonraki, yani şirketlere kabul ettirme aşamasınnda, 50 milyar dolarlık bir pazar pastasından pay alabilir.

48 Volt hafif hibrit, motorun tahrik sistemini lastikler üzerinden doğrudan şanzımana iletiyor. Bilindik hafif hibritlerde şanzıman üzerine 14 kW‘lık normal bir elektrik gücü üretecek bir sistem mevcuttur. Kabaca vites sistemi üzerindeki bu işleyişte Continental, 30 kW’lık bir iki kat fazla güç ürettiğini söylüyor.

Temeline bakıldığında bunca gücün oluşumu, modern bir alternatör veya klima kompresöründen yalnızca biraz daha büyük elektrik motoruyla sağlanıyor. Yukarıdaki resme baktığımızda, hafif hibritin belirgin olduğu bir kısım göremiyorsunuz. Akü tarafındaki kırmızı ve iç kısımdan dolaşarak motora bağlanan yeşil kablolardan başka bir olağan üstü kare yok.

Continental, önceki elektrikli takviye motorlarının sıradan olduğunu iddia ediyor.

Şirket, çoğu hafif hibrit sistemin, yeniden oluşturulmuş alternatör ve motor start/stop özelliğinin bir uzantısından başka bir şey olmadığını açıkladı. Emisyon konusundaki atılımlardan biri olan start/stop özelliği, araç park duruma geçtiğinde sistem kendini durdurup, hareket komutu geldiğinde yeniden çalıştırma üzerinedir. Burada frenlemeden gelen ve açığa çıkan boşa enerjinin döndürülerek, elektrik motoruna enerji kazanımı olanağı veriliyor.

Continental’in bir iddiası da tekerleklere de yeterli gücü verebileceği. Günümüz mantığındaki hafif hibritler, “artı” bir etkisi olmadan tekerleklerin dönüşüne katkı yapmaz. Alman marka sistemi ise tamamen elektrikli modda, tekerleklere çok daha fazla güç verebilecek.

Plug-in hibrit, hibrit ve full elektrikli pilli modellerin, normal bir serisinden daha pahalı oluyor. Continental’de az yer kaplayan pillerin, daha az akü ihtiyacına yönelindiği takdirde, maliyetlerin düşeceğini söylüyor. Özet olarak Alman markanın denemiş olduğu hafif hibritin tekerlekleri tamamen bağımsız döndürdüğünde, ana ünite içi enerji sarfiyatı olmayacağından, yüksek oranda yakıttan tasarruf edilmesi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum