Yatırım yapmaya başla!

Commerzbank Türkiye’de Büyük Bir Ekonomik Krizin Görülebileceğini Bildirdi

Commerzbank analistleri, TCMB'nin hamlesinin kur üzerinde etkili olmamasının gerekçelerini paylaşırken, büyük bir krizin kapıda olduğu uyarısını yaptı.
Commerzbank Türkiye’de Büyük Bir Ekonomik Krizin Görülebileceğini Bildirdi

Dünden beri piyasalarda tartışılan en önemli konu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kurdaki yükselişi durdurmak için yaptığı döviz hamlesinin faydasız oluşu ve bunun sebepleri.

Merkez Bankası doların 5,20’ye ulaşmasından sonra rezerv opsiyon mekanizması kapsamında döviz imkanı oranı üst sınırını %45’ten %40’a düşürdü. Fakat bu müdahale fayda sağlamadı ve kur gece saatlerinde 5,42 ile tarihi zirveyi gördü. Commerzbank analistlerine göre ise TCMB’nin hamlesinin etkisiz olmasının iki nedeni bulunuyor.

TCMB’nin rezerv mekanizmasında değişikliğe gitmesinin ve dolar üzerinde etki yaratmamasının iki şeyi ortaya koyduğu belirtildi.

Commerzbank’a göre; Merkez Bankası piyasaların durumundan endişe duyuyor ve bir adım atması gerektiğini düşünüyor. İkinci etken olarak ise faizleri artırmaya cesareti yok veya bunu yapmasına izin verilmiyor. Kurumun yaptığı bu değerlendirme, piyasaların son aylarda özellikle üzerinde durduğu Merkez’in bağımsızlığı konusunu akıllara getiriyor.

Kurum analisti Ulrich Leuchtmann, Türkiye’nin cari işlemler açığının finansmanında büyük risklerin olduğunu söyledi.

Türk lirasında kısa süreli toparlanmanın krizin sona erdiği anlamına gelmemesini vurgulayan Leuchtmann; “Ben krizin şimdi başladığından korkuyorum. Türkiye’nin cari işlemler açığının finansmanı konusunda bir risk var. Bu büyük bir reel ekonomik krize ulaşabilir” ifadesini kullandı.

Dolar ve Euro’da görülen rekorlardan sonra gözler yeniden Merkez Bankası’na çevrildi. Yurt içinde ekonomistler Eylül aynı beklemeden olağanüstü toplantı yapılarak, faizlerin artırılması gerektiğini düşünüyor.

Dolarda aşağı yönlü hareket sınırlı kaldı. Kur yeniden 5,35’i gördü.

ABD ile Türkiye arasında ön anlaşma sağlandığı ve 2 gün içerisinde heyetin gideceği yönünde gelen haberlerden sonra kur 5,18’e gevşemişti. Fakat daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nın bu bilgiyi teyit etmediği bilgisi geldi. Saat 13:30 civarında 5,35’i aşan dolar, 13:47 itibarıyla 5,3253 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro da 6,1763 ile yukarı yönde seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum