Yatırım yapmaya başla!

Commerzbank Atılan Adımların TL’deki Düşüşü Engelleyemeyeceği Görüşünde

Commerzbank analistleri tarafından yayınlanan raporda, Merkez Bankası'nın müdahalelerinin Türk lirasındaki düşüşün önünü kesmeye yeterli olmadığı belirtildi.
Commerzbank Atılan Adımların TL’deki Düşüşü Engelleyemeyeceği Görüşünde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Pazar akşamı daha Türkiye piyasaları açılmamışken, doların 7 lirayı geçmesi üzerine, dün sabah yeni hamlelerini devreye soktu. Piyasaya dolar, Euro ve TL olmak üzere ihtiyacı olan tüm likiditeyi sağlayacağını duyuran TCMB, bu adımları ile güven ortamı yaratmayı amaçladı.

Dolar, bu gelişme üzerine dün oldukça dalgalı bir seyir izledi. Dolar kuru, yurt içinde müdahaleler ve küresel boyutta ABD yaptırımlarının kınanması üzerine gerilemeye devam ediyor. Saat 11:00 itibarıyla ise 6,4258 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL 7,3475’e gerilemiş durumda.

Almanya merkezli Commerzbank, yapılan müdahalelerin Türk lirasındaki düşüşü engelleyemeyeceğini düşünüyor.

Merkez Bankası’nın piyasalardaki sorunu minör araçlarla çözme çabasının yeterli olmayacağını belirten banka, bu sabah yayınladığı raporda, ABD ile Türkiye arasındaki rahip sorunu çözülse bile TL’de kısmi toparlanma yaşanacağını, ancak bunun ardından döviz piyasaları ve Merkez Bankası arasında kedi-fare oyununun devam edeceğini bildirdi.

Commerzbank analistleri, herhangi bir çözümün ortaya konmaması halinde, liradaki serbest düşüşün devam etmesini beklediklerini söyledi.

Öte yandan piyasalar yaklaşık iki haftadır ilk kez iyimser bir sabaha uyandı. Piyasalardaki endişe halen devam ederken, doların güne eksi yönde başlaması ve 7 liradan 6,40’lara kadar inmesi bir nebze de olsa nefes alınmasını sağladı. Hazine Müsteşarlığı’nın dün borçlanmasının bir bölümünü 3 ay vadeli kısa tahvile kaydırmasının ve ihale programını değiştirerek ihale sayısını bire indirmesinin de piyasa endişelerini gidermede önemli rol oynadığı ifade edildi.

Türk lirası, ABD ve Türkiye gerginliği ile Cuma günü 2001 krizinden bu yana dolar karşısında en sert günlük düşüşünü yaşadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her katıldığı konuşmada milli dayanışma çağrısı yaparken, TCMB başta olmak üzere BDDK ve iş dünyasından gelen birçok adım liradaki kayıpları azalttı. İş dünyası son günlerde yaşadığımız krizden en az zararla çıkabilmek için öncelikle ABD ile ilişkilerin düzeltilmesini, enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesini, Merkez’in daha aktif adımlar atması gerektiğini ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin de yeniden eski olumlu haline dönüştürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum