Yatırım yapmaya başla!

Commerzbank’a Göre Merkez Faizlere Dokunmayacak ve TL Üzerindeki Baskı Artacak

Commerzbank, TCMB'nin faiz kararı öncesinde tahminde bulundu. Kurum analistleri faizde değişiklik yapılmamasını daha yüksek bir olasılık olarak değerlendirdi.
Commerzbank’a Göre Merkez Faizlere Dokunmayacak ve TL Üzerindeki Baskı Artacak

Almanya merkezli Commerzbank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bugün gerçekleştireceği toplantıyı değerlendirdi. İki seçeneğin gündemde olduğunu belirten banka, faiz oranının sabit bırakılması halinde Türk lirası üzerindeki baskıların artacağını belirtti. Dolar kuru faiz kararını beklerken 4,56 – 4,57 bandındaki seyrini sürdürüyor.

Commerzbank analistleri, bugün yapılacak olan toplantıda TCMB’nin rengini belli etmesi gerektiğini ifade etti.

Türk lirasındaki krize son vermek için faizlerin artırılması veya yapılması gereken her şeyin yapılıp yeni bir değişikliğe gerek duyulmaması iki alternatif olarak öne çıkıyor. Merkez Bankası’nın sadece küçük bir ayarlama yapıp, faizde değişikliğe gitmemesini daha yüksek bir olasılık olarak değerlendiren kurum analistleri, bu durumda TL üzerindeki baskının artarak devam edeceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın bağımsız karar vereceğini söyledi.

Katıldığı bir röportajda Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili yönetimde görüş ayrılığı olup olmaması konusunda yöneltilen soruya çok net bir şekilde cevap veren Şimşek; “Merkez Bankası bağımsız kalacak, nokta” şeklinde konuştu.

AK Parti hükümetinin ekonomik başarıda geldiği seviyenin, birkaç haftalık kur dalgalanması ile gölgelenemeyeceğini belirten Şimşek, ABD faiz oranları ve yüksek petrol fiyatlarına da değindi. Geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ile gerçekleştirdiği Londra ziyaretlerinde, faiz lobisine dair sözler verildiği yönünde çıkan haberlere ise, hiçbir söz verilmediğini belirterek cevap verdi.

2018 yılının başından bu yana Türkiye dahil 15 gelişen ülke gösterge faiz oranında artışa gitti.

Analistlerin derlediği bilgilere göre; küresel borçlanma maliyetindeki yüksek artış ve doların güçlü seyri gelişmekte olan ülkeleri faiz artışına yöneltti. Uzmanlara göre 12 – 13 Haziran’da yapılacak olan toplantıda ABD’nin faizleri ikinci kez artırması beklentisi gelişmekte olan ülkelerde enflasyon baskısını artırıyor, bu durum ise faiz artışı beklentisini güçlendiriyor.

Bunun yanında hem yurt içinde yaşanan siyasi sorunlar hem de jeopolitik gelişmeler, ülkelerin yerel para birimlerinin değer kaybetmesine sebep oluyor. Para birimlerindeki değer kaybının önüne geçmek için merkez bankalarını devreye sokan ülkelerin ilk sıralarında Türkiye de bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum