Yatırım yapmaya başla!

Commerzbank CEO’su: AMB’nin İki Kademeli Sistemi Çalışmıyor

Commerzbank CEO’su Martin Zielke, AMB'nin iki kademeli sisteminin bankalar için çalışmadığını söyledi.
Commerzbank CEO’su: AMB’nin İki Kademeli Sistemi Çalışmıyor

Ana mevduat faiz oranını 10 baz puan düşüren ve büyük bir varlık satın alma programını içeren Eylül ayı gevşetme önlemleri arasında Avrupa Merkez Bankası, bir bankanın mevduatının bir kısmını muaf tutan bir kural tanıtmıştı.

İşte bu duruma işaret eden Commerzbank CEO’su, Avrupa Bankacılık Konferansı’nda yaptığı bir açıklamayla gündeme geldi.

Commerzbank CEO'su AMB'nin İki Kademeli Sistem “Eğer bana bunun doğru yol olup olmadığını sorarsanız, açıkça hayır derdim, farklı yollar bulmalıyız” ifadeleriyle dikkat çekti. Pictet Wealth yönetiminden gelen son veriler, muafiyetin tüm Euro Bölgesi bankacılık sistemi için yıllık 3.1 milyar euro (3.4 milyar dolar) tasarruf sağlayacağını gösterdi. Öte yandan Perşembe günü Moody’s Alman bankacılık sistemine bakış açısını karlılık ve genel kredibilite düşük oranlı ortamda zayıflarken durağan’dan negatif’e düşürdü.

Mevcut şartları değerlendiren Moody’s, Alman bankaların zayıf karlılığının önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca net faiz geliri düştükçe daha da düşeceğini belirtti.

Commerzbank CEO'su AMB İki Kademeli Sistem Açıklaması Sonuçta negatif faiz oranları merkez bankalarında nakit mevduat tuttukları için bankaları cezalandırıyor ve pek çok yönetici de bu durumdan şikayet ediyor. Zielke, şaşırtıcı gelse de merkez bankası politikasının başlangıcında bunu gerçekten desteklediğini fakat başlangıçta bunu yapmanın çok mantıklı geldiğini aktardı.

“Ancak zamanla, bu politikanın olumsuz yan etkileri büyüdü ve endüstriyi ve şirketleri yatırım yapmaya desteklemenin ilk etkileri azaldı.” ifadeleriyle devam eden Commezbank CEO’su, Avrupa pazarlarına katılımcı olarak Avrupa’nın “daha rasyonel ve daha uzun vadeli sürdürülebilir” bir politikaya nasıl geri dönebileceği konusunda bazı fikirlerin ortaya konmasını beklediğini kaydetti.

Nihayetinde Alman bankaları, 2018’de yüzde 80’e ulaşan yüksek gelir/maliyet oranını iyileştirmek için mücadele etti. Commerzbank 2018’den bu yana toplam aktiflerinde 100 milyar 128 milyar dolar civarında kazanç elde etse de piyasa değerinin yarısını kaybetti ve hisseleri bu dönemde yüzde 90 civarında düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum