Paylaşım

Alman Bankacılık Devi Commerzbank Analist Raporlarını Robotlara Yazdıracak!


 

Alman bankacılık devi Commerzbank, analist raporlarını yazdırmak için yapay zeka kullanımını araştırıyor. Detaylar aşağıda…

Almanya’nın ikinci en büyük bankası olan Commerzbank’ın analist raporlarını yazdırmak için yapay zekanın kullanımını araştırdığı yönündeki haberler, büyük ilgi uyandırdı. İlk olarak Financial Times tarafından yapılan habere göre, Frankfurt merkezli bankacılık devinin Retresco isimli şirketle birlikte çalıştığı söylendi.

Commerzbank’ın yapay zeka teknolojisi kullanarak araştırma raporları oluşturma üzerinde çalışan içerik otomasyon şirketi Retresco ile ortaklık yapması, akıllara finans dünyasında yaşanması beklenen değişiklikleri getirdi. Sonuçta; benzer bir teknolojinin kısa gelir raporları yazmak için gazetecilikte kullanılmış olması, bunun bankacılık alanında da pekala kullanılabileceği şeklinde yorumlandı.

Gerçi teknolojinin müşterilere gönderilen raporları üretmeye hazır olmadığı düşünülüyor ancak bu, sürecin çok uzun süreceği anlamına da gelmiyor.

Commerzbank Analist Raporları Yazdırmak için Yapay Zeka Fırsatlarını Araştırıyor!Öte yandan Retresco’ya yatırım yapan Commerzbank’ın, yapay zeka teknolojisini özellikle de kazanç raporları alanında kullanmayı planladığı belirtiliyor. Zaten Commerzbank’ın araştırma ve geliştirme birimi Main Incubator GmbH’nin başkanı Michael Spitz’in de verdiği bir demeçte bu öngörüyü desteklediği görüldü.

Keza Michael Spitz konuyla ilgili; hisse senedi araştırma raporlarının üç aylık kazançları benzer yöntemlerle gözden geçirdiğini öne sürerek alanın umut vadettiğini söyledi.

 Michael Spitz Konuyla İlgili Açıklamaları İlaveten; teknolojinin bir hisse senedi analistinin çeyrek kazanç raporunda ne yapacağı konusunda % 75 yeterliliğe sahip olduğunu dile getirdi. Bunun yanında, daha karmaşık raporlar için henüz yolun başında olduklarını da vurguladı.

Diğer taraftan; Commerzbank’ın yapay zeka odaklı analist raporlarına yoğunlaşmasının, MIFID 2’nin hemen ardından gelmesi de dikkat çekti.

Commerzbank Yapay Zeka Teknolojisi Neticede MIFID 2’nin düzenlemeye geçmesi Avrupa’daki finansal piyasalar üzerindeki etkisiyle çok konuşulmuş, yeni standartlar aşırı dayatmacı olduğu gerekçesiyle tartışma yaratmıştı. Ve bankalar, yeni yönetmeliğin etkilerine karşı rakiplerinden ayrılmak için farklı yöntemler izlemişlerdi.

İşte bu noktada; Commerzbank’ın araştırma raporlarını yazdırmak için robot kullanmak istemesi pek şaşırtmadı.

Commerzbank Yapay Zeka TeknolojisiKaldı ki Commerzbank yapay zekayı sistemine entegre etmek isteyen tek banka da değil. Geçtiğimiz günlerde benzer bir haberle gündeme gelen Citigroup da robotların yakın zamanda banka çalışanlarının yerini alacağını iddia etmişti.

Buna göre Citi’nin üst düzey yöneticisi James A. Forese robotların 5 yıl içinde bankadaki 10 bin kişiyi işinden edeceğini söylemişti. Goldman Sachs International’ın CEO’su Richard Gnodde de otomasyonun kurumları değiştireceği yönünde yorum yapmış, analistlerin yerini yapay zeka teknolojisinin alacağı yönündeki görüşleri desteklemişti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın