Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Commerzbank’tan Dolar Kuru için 6 Lira Tahmini!

Almanya'nın ikinci en büyük bankası olan Commerzbank, TCMB'nin faiz artırımı için 7 Haziran'ı beklemesi halinde doların 6 lirayı geçebileceğini bildirdi.
Commerzbank’tan Dolar Kuru için 6 Lira Tahmini!

Türk lirası için adeta baş döndürücü bir gün yaşanıyor. Gün içerisinde dolar 4,92, Euro 5,76 ve sterlin 6,59 lira ile tarihi seviyeleri gördü. Lira, dolar karşısında bugün %3’e varan değer kaybı yaşarken ekonomi yönetiminden piyasaların sakinleşmesini amaçlayan açıklamalar geldi.

Öte yandan Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Commerzbank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bir hamle yapmaması halinde dolarda 6 liranın görülebileceğini belirtti.

Commerzbank tarafından yayınlanan raporda; “Liradaki düşüşe rağmen TCMB yaşam belirtisi göstermiyor” sözlerine yer verildi.

Türk lirasındaki kayıplar hız kesmeden devam ediyor. TL, dolar karşısında Arjantin’den sonra en fazla değer kaybeden para birimi olurken, diğer gelişen ülke paralarından da negatif ayrışıyor. Commerzbank analistlerinin yaptığı değerlendirmede, kurdaki rekorlara rağmen Merkez’den bir hamle gelmemesi eleştirildi. Faiz artırımı için 7 Haziran toplantısının beklenmesine gerek olmadığı, eğer bu tarihe kadar bir şey yapılmazsa 6,00 lira seviyesinin gündeme gelebileceği belirtildi.

Kurumun analistlerinden Tatha Ghose yorumunda; şu an faiz artışı olsa bile kurun 4,30 – 4,50 seviyesinde tutulabileceğini söyledi.

Ghose’a göre; Merkez Bankası geçen ay faiz artışı yapsaydı kuru 4,00 lira seviyesinde sabitleyebilirdi. Öte yandan ekonomi yönetiminden panik olunmaması yönünde açıklamalar geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybenkci, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda; döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşandığını, ihracat, istihdam, büyüme gibi reel ekonomiyi oluşturan etmenler açısında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olduğumuzu söyledi. Zeybekci, ilgili kurumların dövizdeki dengesizliği ortadan kaldıracak araçlara sahip olduğunu belirtti.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise dolardaki hareketlenmenin seçim sonuçlarını etkileyemeyeceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dolarda yaşanan oynamanın seçim öncesinde vatandaşı etkilemek için yapıldığını, faturayı hükümete kestirmek ve bunu sandığa yansıtmak istediklerini belirtti. Döviz kurlarındaki rekorların seçim sonuçlarını etkilemeyeceğini söyleyen Bozdağ, Türkiye’nin çok güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu vurguladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum