Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

“Strateji 2024” Uygulamasına Başlayacak Commerzbank’ın Hisseleri Düşüyor

Commerzbank 2021 hedeflerini açıklarken, Strateji 2024 uygulamasından bahsetmesinin ardından hisselerinin sert düşmesine neden oldu.
“Strateji 2024” Uygulamasına Başlayacak Commerzbank’ın Hisseleri Düşüyor

Almanya’nın ikinci en büyük borç vereni olan Commerzbank, 2021 hedeflerinden ve Strateji 2024 isimli programından bahsettiği toplantının ardından hisselerinin düşmesine neden oldu. Beklenenden daha zayıf bir görünüm sunan banka, yeni programı uygulamaya başlayacağını da söyledi.

Commerzbank 2024 için yaklaşık 2,7 milyar Euro işletme kârı ve yaklaşık %7 öz sermaye getirisi (RoTE) hedeflediğini duyurdu.
Commerzbank Finansal Veriler - 2020
Kaynak: Commerzbank

Banka, 3 Şubat 2021’de açıkladığı Strateji 2024 programının bir parçası olarak, bu yıl önemli yeniden yapılandırma adımları atmayı planlıyor.Yeniden yapılanmanın amacı, Almanya için dijital danışmanlık bankası olmak ve orta ölçekli şirketler ile yaklaşık 11 milyon özel ve ticari müşteri için güçlü bir ortak olarak lider konumunu pekiştirmek olarak açıkladı.

Önümüzdeki dört yıl içinde yeni strateji programı için ayrıntılı bir uygulama planına dayalı olarak maliyetlerin önemli ölçüde azalıp, kârlılığın artması öngörülüyor. Temettü ödemelerinin yeniden başlaması 2023 mali yılı için planlanıyor. 2023 ve 2024 yıllarında yeniden yapılandırma programı başarılı bir şekilde uygulanıp Avrupa Merkez Bankası tarafından onaylanırsa hissedarlara temettü veya hisse geri alımı şeklinde toplam 3 milyar Euro’ya kadar ödeme potansiyeli olduğunu açıkladı.

Commerzbank CEO’su Manfred Knof, “Sürdürülebilir bir şekilde kârlı olmak ve geleceğimizi Alman bankacılık pazarında bağımsız bir güç olarak şekillendirmek istiyoruz. Bunu yapmak için önümüzdeki yıllarda bankayı baştan sona yeniden yapılandırmamız gerekecek. Strateji 2024 müşteri odaklılık, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve karlılık anlamına gelir. Planımızı tüm tutarlılıkla uygulayacağız ve hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Alman borsa Xetra’da işlem gören Commerzbank hisseleri açıklamaların ardından %6 oranında değer kaybıyla 5,11 Euro’dan işlem görmeye başladı.
Commerzbank Hisseleri %6 Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Hisseler dünkü işlemleri 5,43 Euro’dan sonlandırırken, bugüne düşüşle 5,38 Euro’dan başladı. Açılışın ardından hızla 5,06 Euro’ya kadar gerileyen hisseler, günün en yükseğini 5,47 Euro ile kaydetti. Daha sonra %6’ya varan değer kaybıyla işlem görmeye başladı. Commerzbank hisseleri yılbaşından bu yana %2,96 değer kaybetti. 1 yıllık kaybı ise %20,47 düzeyinde bulunuyor.

Commerzbank Strateji 2024’ün bir parçası olarak 2024 yılında maliyetleri toplam 1,4 milyar Euro veya 2020’ye kıyasla yaklaşık %20 azaltmak istiyor. Planlanan tasarrufların üçte birinin ise 2022’de uygulanmış olması gerekiyor. Büyük ölçüde istikrarlı kazançlar beklenirken, mBank’ın büyümeye devam edeceği de söyleniyor.

Yapılan açıklamada bankanın yaklaşık 10.000 brüt tam zamanlı pozisyonu kesmesi bekleniyor. Bu, diğer konuların yanı sıra dış hizmet sağlayıcıların maliyetlerini azaltacak olan yaklaşık 2500 tam zamanlı pozisyon artışı ile dengelenecek. Genel olarak net azalma yaklaşık 7500 kişiyi kapsayacak. Genel iş konseyi ile yapılan düzenleme anlaşması temelinde küçültme için gerekli çerçeve düzenlemeleri 5 Mayıs 2021’deki Yıllık Genel Kurul tarafından yapılacak.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum