Paylaşım

Commerzbank Dolar Kurunun 2018’de Yükseleceğini Düşünüyor


 

Almanya merkezli Commerzbank, Dolar/TL için 2018 yılı beklentilerini açıkladı. Kurda yıl boyunca yükseliş bekleyen bankanın değerlendirmesi haberimizde...

ABD’nin Suriye sınırına 30 bin kişilik güvenlik gücü kurmak istemesiyle, ABD ve Türkiye arasında başlayan gerilim doların Türk lirası üzerinde baskı yaratmasını sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesine her an müdahale edebileceğini belirtmişti. Dolar kuru yarın yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı öncesinde 3,82 seviyesinden işlem görüyor.

Antije Praefcke ve Commerzbank analistleri, Suriye ile ilgili jeopolitik risklerin piyasalar üzerinde baskı yaratacağını düşünüyor.

Commerzbank analistleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD’nin Suriye’de bir terör ordusu kurduğunu söylemesiyle, Ankara ve Washington arasında ilişkilerin bozulabileceğini düşünüyor. Bu beklentinin piyasaları tedirgin ettiği ve lirada değer kaybına yol açacağı tahmin ediliyor.

Commerzbank, USD/TRY‘nin 2018 yılı boyunca yükselişte olacağını öngörüyor.

16 Ocak’ta yayınlanan raporda yarın gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu toplantısına dikkat çekildi. 50 baz puanlık geç likidite penceresi borç verme faizi artışından sonra, piyasanın faizleri sabit tutması bekleniyor. Fakat liranın şu anki halinden değer kaybetmeye devam etmesi durumunda, Merkez Bankası’nın kısa bir süre içerisinde baskı altında kalabileceği de yapılan yorumlar arasında yer alıyor.

Londra’da UBS Group AG stratejisti Manik Narain, dolar kuru için yıl sonu beklentisini 4,5 lira olarak açıkladı.

Manik Narain; küresel boyuttaki gelişmelerin ticaret dengesinin gelişen piyalar arasında en hızlı bozulduğu zamanlardan birine denk geldiğini ve finansman konusunda gelişme işaretinin alınmadığını söyledi. Piyasalar yarın yapılacak olan TCMB toplantısına odaklandı. Türk lirası, önemli gelişen piyasalar arasında en yüksek volatiliteye göre düzeltilmiş faiz getirisini sunuyor. Bloomberg anketine göre Merkez’in faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın