Yatırım yapmaya başla!

Colorado Esrar Satışlarından 1 Milyar Doların Üzerinde Gelir Elde Etti

2014 yılında esrarı yasallaştıran Colorado’nun esrar satışı, o zamandan bu yana toplam 6,56 milyar doları aştı. Gelir ise 1 milyar doların üzerinde…
Colorado Esrar Satışlarından 1 Milyar Doların Üzerinde Gelir Elde Etti

1 Ocak 2014’te esrar satışını yasallaştıran ve ardından esrar gelirinde muazzam bir yükseliş yakalayan ABD eyaleti, açıkladığı son rakamlarla gündeme geldi. Buna göre Colorado, şu anda toplam eyalet gelirinde yasal esrar endüstrisinden 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti.

Ayrıca eyaletin yayınladığı aylık verilerde, Mayıs sonu itibariyle esrarın yasallaştırılmasında bu yana toplamda 6 milyar doların üzerinde satış yapıldığı bildirildi. Nisan ve Mayıs, yeni endüstrinin beş yıllık tarihindeki en yüksek hasılatın yapıldığı aylar olurken Colorado’nun Nisan’daki (420 kutlamalarını da içeriyor) geliri kabaca 24,2 milyon dolar olarak en yüksek seviyesine ulaştı.

Eyaletin yasal esrar satışı geliri, iki yıldan az süre içinde 500 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine çıkarak ikiye katlandı ki 500 milyon dolara ulaşması 3,5 yıl sürmüştü.

Colorado Esrar Satışı GeliriTemmuz 2017’den bu yana Colorado’nun esrar satışlarından elde edilen aylık toplam vergi ve ücret geliri hiçbir zaman 20 milyon doların altına düşmedi. 2014 yılı Şubat ayındaki ilk satış takibinde ise eyaletin toplam geliri 3,5 milyon dolar olmuştu.

1 Mayıs’ta Colorado’da düzenlenen etkinlikte konuşan Colorado Valisi Jared Polis; “çok güzel gidiyor, on binlerce iş yaratıyor, devlet için vergi geliri sağlıyor, bina sahipleri için binaları dolduruyor ve suçu azaltıyor” demişti.

Ayrıca buna rağmen diğer eyaletlerdeki meslektaşlarına işin iyi gitmediğini söylediğini belirterek; “açıkçası biraz daha özel olduğumuzda bizim için daha çok avantaj var” ifadelerini kullanmıştı.

Colorado Esrar Satışı Geliri 1 Milyar Dolar GeçtiYine de daha fazla eyaletin aynı yönde ilerlediği gözlerden kaçmıyor. Örneğin llinois son günlerde, Washington, Alaska, Colorado, Kaliforniya, Maine, Massachusetts, Oregon, Vermont, Michigan ve Nevada eyaletlerine katılarak esrarı onaylayan 11. ABD eyaleti oldu. Bu arada Illinois yasalarının 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bu arada kenevirin yanında Denver gibi başka alanlarda adım atan ABD eyaletleri de var. Mayıs ayında alınan bilgilerde Denver, sihirli mantarı suç olmaktan çıkaran ilk ABD şehri olarak kayıtlara geçeceği öğrenilmişti. Nitekim Denver’ın seçim dairesi tarafından yayınlanan ilk rakamlara göre sihirli mantarın suç olmaktan çıkarılması, yüzde 51’le önde gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum