Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çok Tartışılan Sosyal Medya Yasası Resmen Yürürlüğe Girdi!

Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi yasalaştı! Sosyal medya, basın kartı, içerik ve reklam gibi birçok konuyu içeren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.
Çok Tartışılan Sosyal Medya Yasası Resmen Yürürlüğe Girdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aylardır gündemde olan ve çok fazla tepki çeken dezenformasyonla mücadele yasası artık resmen hayatımızda. Sosyal medya yasası olarak bilinen Basın Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sosyal medyada yalan veya yanlış haberlerle algı yönetiminin önüne geçilmesini amaçlayan yasa kapsamında, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayan kişilere 1-3 yıl arasında hapis cezası uygulanacak.

Söz konusu madde geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanmıştı.

Kanuna göre söz konusu durumun bir suç sayılabilmesi için yayılan haberin gerçek olmaması, kamu sağlığını ve ülke güvenliğini ilgilendirmesi, halk arasında korku ve panik yaratma amacı içermesi ve alenen kamu barışını bozması gibi 5 şartı içermesi gerekiyor.

İnternet Haber Sitelerinde Çalışanlar Basın Mensubu Olacak

İnternet Haber Sitelerinde Çalışanlar Basın Mensubu Olacak
Kaynak: Resmi Gazete

Kanunun amacının basın özgürlüğü ve bu özgürlüğün kullanımı ile basın kartına ilişkin usul ve esasları belirlemek olduğu açıklanırken, basın kartı düzenlenmesi bakımından basın kartı talep eden medya mensupları ve enformasyon görevlilerin de kanun kapsamına dahil olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Şartlara uygun olan internet haberciliği yapan kişilere, editörlere, yayıncılara ve spikerlere basın kartı verilecek.

Hukuka aykırı içeriklerin yok edilmesi ve keyfi olarak ortadan kaldırılmasının önüne geçilecek, tüm haber siteleri yayınladıkları içerikleri saklamak zorunda kalacak.

İnternet haber siteleri süreli yayın tanımı kapsamına alınırken, birçok alanda zorunluluk geliyor. Buna göre faaliyet gösterdiği iş yeri adresi, ticari unvanı, mail adresi, iletişim gibi bilgiler yer sağlayıcısının adı ve adresi kendilerine ait internet ortamında kullanıcıların ana sayfadan doğrudan ulaşabileceği şekilde ve “iletişim” başlığı altında bulundurulacak.

İçeriklerin ilk kez sunulmaya başlandığı tarih ile daha sonraki güncelleme tarihleri içeriğin üzerinde belirtilecek.

Uzun zamandır gündemde olan ve geçtiğimiz haftalarda tartışmaların iyice alevlendiği sosyal medya yasası artık resmen yürürlüğe girmiş durumda. Oldukça kapsamlı bir düzenlemeyi içeren yasada yer alan maddelerin devamına, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısından ulaşabilirsiniz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.