Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cohn, Trump’ın 15 Aralık’taki Çin Tarifelerinin Ticaret Anlaşmasına Engel Olabileceğini Söyledi

Beyaz Saray'ın eski Ekonomi Danışmanı Cohn, 15 Aralık'ta yürürlüğe konacak tarifelerin ticaret anlaşmasına engel olabileceğini düşünüyor.
Cohn, Trump’ın 15 Aralık’taki Çin Tarifelerinin Ticaret Anlaşmasına Engel Olabileceğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Beyaz Saray’ın eski Ekonomi Danışmanı Gary Cohn, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın 15 Aralık tarihinde Çin’e uygulayacağı tarifelerin ticaret anlaşmasına kapıları kapatabileceğini söyledi. ABD ve Çin arasındaki bitmek bilmeyen ticaret kavgasının yarattığı gerginlik, geçtiğimiz günlerde iki ülke arasında yapılacak ticaret anlaşmasında sona gelindiği haberi ile az da olsa dinmişti.

Aralık ayı ortasında uygulanacağı düşünülen Çin’e yönelik tarifelerin Trump’ın “zorlama mekanizması” olduğunu düşünen Cohn, ABD Başkanının eğer şansını zorlarsa Çin’in gözünde kredibilitesinin düşebileceğini öne sürdü.

Cohn’a göre Trump’ın Çin tarifeleri devreye girerse, bundan en fazla zarar görecek şey iki ülkenin ticaret konusunda yapacağı anlaşma olur.

Trump'ın Çin TarifeleriGeride bıraktığımız günlerde Washington ve Pekin’in pek çok önemli konuda uzlaşmaya varmaya yanaşmamalarını bildiren raporlar ortaya çıkmıştı. Fakat buna rağmen, özellikle son 2 günde iki ülkenin bir ticaret anlaşması yapabileceğine ilişkin inançlar güçlendi.

Bu durumla ilgili ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ve Çin’in ticaret konusunda bir anlaşmaya varamaması halinde Trump’ın o çok konuşulan tarifelerinin 15 Aralık’tan itibaren başlatılacağını duyurmuştu.

Çin ise Trump’ın tarifelerinin bu anlaşma sürecini zor ve çıkılmaz bir yola soktuğunu her fırsatta dile getiriyor.

Tarifeler Anlaşma Sürecini Çıkılmaz Yola SokuyorÖte yandan Pimco Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü John Studzinski, ticaret anlaşmasının ilk aşamasının 2019 yılı bitmeden imzalanabileceğini ifade etti. Fakat yapılacak bu anlaşmanın iki ülke arasındaki tüm sorunları çözmeye yetmeyeceğini ekledi.

Daha önce Çin, Trump’tan tüketicilerin en sık kullandıkları mallar arasında bulunan akıllı telefonlar ve diz üstü bilgisayarlar gibi 160 milyar dolarlık ürüne ek gümrük vergisi uygulama planını ortadan kaldırmasını talep etmişti. Fakat Trump bu tarifeleri geri çekmeme konusunda kararlılığını korudu.

Trump yönetimi Çin ile ticaret anlaşmasının ilk aşamasında sona yaklaşıldığını belirtse de görüşmelerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacağına dair garanti vermek mümkün görünmüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu