Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çocuklu Aileler için Tatil Yapmanın 6 Tasarruflu Yolu

Çocuklu Aileler için Tatil Yapmanın 6 Tasarruflu Yolu
Son Güncelleme: 
Yorum

Malum yaz mevsimindeyiz ve durumu müsait olan herkes akın akın tatil beldelerine koşuyor. Gencinden yaşlısına öğrencisinden çalışanına pek çok kişi güzelim yaz mevsiminin tadını doyasıya çıkarmak için deniz, kum, güneş üçlüsünden faydalanıyor. Elbette, bu kişilerin içerisinde çocuklu aileler de var. Bütün bir yıl boyunca çalışıp çabalamış, yorulmuş sayısız aile bireyi güzel bir yaz tatili yapmayı planlıyor ve bu yönde hareket ediyor. Sonuçta; tatil herkesin hakkı, değil mi? Ama tabii işin bir de maddi boyutu var. Yani bekarlar ya da çocuksuz çiftler için tatil yapmak çok daha kolayken, çocuklu aileler için durum ne yazık ki o kadar kolay olmuyor. Peki, neden mi?

Düşünsenize; tek başınıza, bir arkadaşınızla ya da eşinizle tatile çıkacaksınız. Bunun için anında karar alıp ertesi gün yola çıkabilirsiniz. Bir saat belki de daha kısa süre içerisinde tatil hazırlığınızı tamamlayabilir, çantanızı sırtlandığınız gibi yola çıkabilirsiniz. Varış noktanızı kilometrelerce uzakta bulunan bir tatil beldesi olarak seçseniz bile, uygun bir uçak bileti alarak hemen ertesi gün ya da bir sonraki gün istediğiniz yere gidebilir, önceden rezervasyon yaptırmış olmasanız bile kısa süre içinde kendinize kalacak yer bulabilirsiniz. Anlayacağınız, tek başınıza veya yanınızda bir çocuk olmadan tatil yapmak bir sürü farklı açıdan daha kolay. Ama bu demek değil ki çocuklu aileler tatil yapmamalı!

Tatil yapmak, herkes gibi onların da hakkı. Sadece çocuklu ailelerin diğerlerine göre biraz daha dikkatli davranması gerekiyor. Nitekim bu hem karşılaşılabilecek olası sıkıntıların önüne geçmek hem de daha tasarruflu tatil yapmak için sağlanmak zorunda olan bir koşul. Fakat ne yazık ki bir sürü ebeveyn bu noktaya dikkat etmeyerek bütçesini gereksiz yere zora sokuyor. Çocuklarıyla birkaç günlük eğlence hayaliyle yola çıkan çoğu anne-baba bu nedenle evine çok da mutlu dönemiyor. İşte tam da bu yüzden, sizlere aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneriyorum. Şayet sizin de çocuklarınız varsa ve yakın zamanda tatile çıkmayı düşünüyorsanız, buyurun size bu eğlenceli deneyimi yaşamanın tasarruflu yolları:

Uçak Bileti Almaktan Vazgeçip Arabanızla Gidin!

Uçak Bileti Almaktan Vazgeçip Arabanızla Gidin!Tamam, olağan şartlarda uzak mesafeler arası yolculuğu uçak aracılığıyla yapmak bireyler için daha kolay ve ucuz olabilir. Ama siz çocuklu bir ailesiniz ve tatil sezonunda seyahat etmek istiyorsunuz. Diğer bir deyişle; 4 kişilik bir ailenin gidiş-dönüş uçak bilet masrafı gerçekten yüksek miktarlara ulaşabildiği gerçeğini de göz önünde bulundurmalısınız. Yani sırf yolculuk sürenizi kısa tutmak için normal yakıt masrafınızdan çok daha fazlasını ödememelisiniz. İşte bu nedenle, çocuklu ailelere önerim tatile uçakla gitmek yerine arabayla gitme seçeneğini düşünmeleri. Tabii, aylar öncesinden ucuza alınmış uçak biletiniz varsa orasını bilemem. Ya da gidiş-dönüş uçak bileti almak arabanızın yakıt masrafından daha uygun fiyata geliyorsa o zaman da tabii ki uçağı tercih etmelisiniz.

Anlayacağınız; burada hangi seçeneğin hesaplı olacağına siz karar vereceksiniz. Ama yine de diyebileceğim şey şu ki, arabayla tatile çıkma seçeneğinin uçakla yolculuğa göre çocuklu aileler için daha mantıklı olacağıdır. Çünkü gittiğiniz yerde arabaya ihtiyaç duymanız (çocuğunuzun aniden hastalanması, hatta belki huysuzluk etmesi, herhangi bir nedenden dolayı geri dönmek durumunda kalmanız) kuvvetle muhtemeldir. İşte tüm bu olasılıkları hesap etmeli ve hangi şekilde yolculuk etmenin daha mantıklı olacağına karar vererek hareket etmelisiniz.

Yanınıza Birilerini Daha Alın!

Yanınıza Birilerini Daha Alın!Tabii, kalabalık tatil yapmaktan hoşlanıyorsanız! Yoksa sadece ailenizle de tasarruflu tatil yapmanız mümkün. Burada yalnızca ama yalnızca değerlendirmeniz gereken bir öneriden bahsediyorum. Ama öncelikle yanınıza birilerini alın derken ne kast ettiğimi açıklamalıyım, değil mi? Sonuçta size yanınıza herhangi birilerini bulun ve ailenizle tatile çıkın falan demeyeceğim. Hayır, elbette bunu yapmayacaksınız. Söylemek istediğim şey şu ki; etrafınızda sizinle birlikte tatil yapmak isteyen birileri var mı yok mu bunu düşünmeniz.

Mesela; tıpkı sizin gibi çocuklu olan yakın dostlarınız vardır ve onlar da tatile çıkmayı planlıyordur. Ya da anneniz, babanız, kardeşiniz sizinle tatile gelmek isteyebilir. İşte böyle bir imkanınız varsa kesinlikle değerlendirmelisiniz derim. Çünkü tatile gittiğiniz kişilerle birlikte güzel bir ev tutarak masraflarınızı yarı yarıya indirmeniz mümkün. Kaldı ki kalabalık bir şekilde tatile gitmek sadece maddi yönden değil daha farklı yönlerden de işinize yarayacaktır. Nasıl mı? Diyelim ki; yanınızdaki kişiler tıpkı sizin gibi çocuklu bir aile. Bir akşam siz bir akşam onlar olmak üzere çocukların bakımını üstlenebilir, böylelikle eşinizle baş başa kalıp tatilin keyfini daha çok çıkartabilirsiniz. Kısacası, etrafınızdakilere birlikte tatile çıkmayı teklif etmeyi ciddi ciddi düşünün derim.

Yolluk Hazırlayın!

Yolluk Hazırlayın!Tatile arabayla gideceğinizi varsayarak, size tıpkı eski zamanlardaki gibi yolluk hazırlamanızı öneriyorum. Hayır hayır, hiç öyle gülüp geçmeyin. Ya da yolculuk esnasında yiyip içmek için en fazla ne kadar para harcayabilirim ki, diye düşünmeyin. Zira en az 3 kişi olacağınızı düşünürsek, yol boyunca 2 kez mola verseniz bile bu size en iyi ihtimalle 100 liraya mal olacaktır. Sonuçta; 100 liranız cüzdanınızda kalabilecekken neden boş yere harcama yapasınız ki, öyle değil mi? Çoğunun ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz ama gerçekte lüks sayılan harcamalar adındaki yazımızı okuyarak, ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Evinizde hazırlayabileceğiniz mis gibi sandviçlerle, poğaçalar, böreklerle ailenize pekala harika yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Bir tek yiyecekler de değil. Küçük bir çantaya meyveler, atıştırmalıklar ve içecekler gibi ürünler koyabilir, yolculuğunuzu daha eğlenceli ve daha ucuz bir hale getirebilirsiniz. Hem böylelikle çocuklarınızın seyahat esnasında midelerini bozma ihtimaline karşı da önlem almış olursunuz. Zira eminim hiçbiriniz tatilinizi yolda yiyip içtikleri yüzünden hasta olmuş çocuklarla geçirmek istemezsiniz.

Araştırmanızı İyi Yaptığınızdan Emin Olun!

Araştırmanızı İyi Yaptığınızdan Emin Olun!Çocuklu bir ailesiniz ve tatile çıkmayı düşünüyorsunuz. Öncelikle, nasıl bir yerde kalmak istediğinizi bilmeli ve ona göre araştırma yapmalısınız. Örneğin; her şey dahil olan bir otelde kalacaksınız. Ödeyeceğiniz fiyatın içerisinde ne gibi hizmetler olduğunu iyi araştırmalısınız. Çünkü çocuklu aileler genellikle rahat etmek için her şey dahil otelleri tercih eder. Nitekim böyle bir tercih yapılması gayet mantıklıdır da.

Çünkü çocuklar sürekli acıkacak, oyun oynayacak bir şeyler arayacak, atıştırmalıklar isteyecek ve bunlar gibi daha bir sürü farklı ihtiyaçları olacaktır. İşte bu ihtiyaçlar da her şey otellerde rahatlıkla karşılanabilmektedir. Uzun lafın kısası; eğer siz de böyle bir düşünce içerisindeyseniz, sizden otele ödeyeceğiniz fiyat dışında bir ücret istenmeyeceğinden emin olmalısınız. Aynı şekilde çocuklarınız için ne gibi hizmetleri, nasıl aktiviteleri olduğunu iyice sormalısınız. Çünkü tatilde birkaç saatliğine de olsa başınızı dinlemeyi kesinlikle hak ediyorsunuz.

Alternatifleri Değerlendirin!

Alternatifleri Değerlendirin!Alternatiflerle demek istediğim bir sürü şeyin olduğunu söyleyerek anlatmaya başlayayım. Örneğin; baktığınız otel fiyatları sizin için fazla yüksek. Yani lüks bir otelde kalırsanız, bütçenizi zorlayacak ve kendinizi maddi sıkıntıya sokacaksınız. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, o zaman hemen alternatif seçeneklere yönelmelisiniz. Mesela; ünlü bir tatil beldesine gitmek yerine daha sakin, belki biraz kıyıda köşede kalan ama en az diğerleri kadar güzel olan yerleri düşünmelisiniz.

Veya gitmek istediğiniz yerdeki oteller yerine pansiyonları, apart otelleri, tanıdıklarınızın yazlıklarını ya da dönemsel olarak kiraya verilen evleri araştırmalısınız. Hatta ve hatta yakınlarınızda tatil yapabileceğiniz yerler varsa kamp yapmayı düşünmelisiniz. Atıyorum, evinize 2-3 saat uzaklıkta harika bir mekan var diyelim.Kilometrelerce ötede pahalı bir tatil yapmak yerine, oraya gidip 1-2 gece kamp yaparak ailenizle eğlenceli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Nihai olarak, her konuda olduğu gibi burada da en iyi seçeneği bulup onu tercih etmek tamamen sizin elinizde.

Kendinize Ekstra Masraflar Çıkarmayın!

Kendinize Ekstra Masraflar Çıkarmayın!Evet, çocuklarınızla hem mutlu hem de tasarruflu bir şekilde tatil yapmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bu. Yani kendinize ekstra masraflar çıkarmaktan kaçınmalısınız. Bunun için de her zaman her şeye karşı hazırlıklı olmalısınız. Çünkü yanınızda bulunan küçük insanlar olaylara sizin gibi bakamaz, cüzdanınızda ne kadar para olduğunu sizin gibi umursayamazlar. Daha açık olmak gerekirse, çocuklarınızın isteyebileceği veya ihtiyaç duyabileceği şeyleri yanınızda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Bu konuyu daha valizinizi hazırlarken hesaba katmalı, çocuklarınızın tatilde ihtiyaç duyabileceği her şeyi yanınıza almalısınız. Örneğin; en sevdiği oyuncağını, ilacını, hikaye kitabını, kıyafetlerini mutlaka yanınıza almalısınız. Gittiğiniz yerde dışarıdan bir şey istememesi için gereken tüm önlemleri önceden almalı, oyuncak istediğinde ona oyuncağını verebilmelisiniz.

Diyelim ki, dışarıda dolaşmak için otelinizden, yazlığınızdan yani kısacası kaldığınız yerden dışarı çıktınız. Çantanızda su, sakız, çikolata, kraker, artık çocuğunuzun isteme ihtimalinin olduğu ne varsa bulundurmalısınız. Tamam, belki bir çikolata ya da bir su almak cüzdanınızı etkilemez ama çocuklarla birlikte para tuzaklarının dolu olduğu bir markete girmek cüzdanınızı etkiler. Ki eminim, siz bu durumu gayet iyi biliyorsunuz. Anlayacağınız, kendinizi ekstra masrafa sokmaktan kaçınabildiğiniz kadar çok kaçınmalı ve tasarruflu tatil yapmanın ne anlama geldiğini bildiğinizi göstermelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%