Yatırım yapmaya başla!

Çocuklarınıza Aşıladığınız 3 Kötü Para Alışkanlığı

Çocuklarınıza Aşıladığınız 3 Kötü Para Alışkanlığı

Her anne-baba çocuğunu doğru yetiştirmek ister, öyle değil mi? Öncelik sıralamasında başta gelen bu konu, bütün ebeveynler için ulaşılması gereken bir hedef niteliğindedir. Nitekim olması gereken de budur. Sonuçta; anne-baba olmak bir insanı dünyaya getirmekten ibaret değildir. Bebekliğinden başlayarak ömür boyu çocuğun yanında olunacak hem çok zahmetli hem de çok eğlenceli bir yolculuktur ebeveynlik. Ve işin özü anne-babalık taşınabilecek en büyük sorumluluktur. Çünkü karşınızda beyni doğru ya da yanlış fikirler ve inanışlarla doldurulmayı bekleyen biri vardır. Önünüzde yaptığınız her şeyi örnek alan, ağzınızdan çıkan her kelimeyi hafızasına yazan, rol modellerine bakarak deneyimlediği bilgileri ilmek ilmek aklına işleyen bir birey durmaktadır! İşte bu nedenle de doğru çocuk yetiştirmek her ebeveyn için mutlak önemlilik taşımakta veya taşımak zorundadır.

Evet, taşımak zorundadır, dedim çünkü çocuğunu uygunsuz şekilde yetiştiren pek çok ebeveyn olduğunu ne yazık ki hepimiz biliyoruz. Baksanıza; etrafımızda anne-baba olmanın ciddiyetini anlayamamış sayısız kötü örnek var. Kimileri bu hataları bile isteye yapıyor kimileri ise çocuğunu kendi doğrularına göre yetiştirerek aslında yanlış yaptığını bilmiyor. Yani çocuğunu doğru yetiştirmek ebeveyn için çok önemli olsa da kişi göz ardı ettiği noktalar yüzünden hayatındaki en önemli varlığa yanlış yönlendirmeler yapıyor. Tıpkı çocuğunu sevgiyle yetiştirdiğini zanneden ama bunun onu sürekli pohpohlamak anlamına gelmediğini göremeyen anne-babalar gibi. Ya da çocuğu güçlü bir birey olsun diye ona katı kurallar koyup, çocuğuna üstlenebileceğinden fazla sorumluluk yükleyenler gibi. Ne demek istediğimi anladınız, değil mi? Bile isteye yapmasak da bazen aşırı korumacı ya da aşırı takıntılı hallerimiz yüzünden çocuklarımıza yanlış denilebilecek şeyler öğretiyoruz.

Tamam, şimdi belki çoğu kişi “çocuğum için en doğru olan şeyi ben bilirim” diyecek ama bu kişiler anne-baba olmanın hakkını vermek için öz eleştiri yapmanın da öğrenilmesi gerektiğini bilmeliler diye düşünüyorum. Sonuçta; ebeveynlik dünyanın en zor işi ve ömür boyu sürdürülecek olan bu işte kişi her türlü eleştiriye açık olmalı. En doğrusunu yapmak için duyacağı her tavsiyeyi değerlendirip, her öneriyi dikkatle düşünmeli! İşte tam da bu noktada; sizlere çocuğunuzu yetiştirme konusunda yapmamanız gereken bazı hatalardan bahsetmek istiyorum. Daha doğrusu, çocuğunuza nasıl para alışkanlıkları kazandırdığınızı, onları bu alanda ne kadar doğru yönlendirdiğinizi düşünmenizi istiyorum diyeyim. Kim bilir, belki farkında olmadan ona kötü para alışkanlıkları kazandırıyor, bir amaç değil araç olan parayı hayatının yanlış yerine koymasına neden oluyorsunuzdur. Nitekim böyle bir hata yapıp yapmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki başlıkları dikkatle incelemenizi öneririm.

İnsanları Maddiyatlarına Göre Nitelendirmek!

İnsanları Maddiyatlarına Göre Nitelendirmek!Hani en başta da demiştim ya, karşınızda yaptığınız her şeyi örnek alan tertemiz bir beyin var diye. İşte bu gerekçeyle şimdi de diyorum ki asla ama asla insanları maddiyatlarına göre değerlendirmemelisiniz. Bu düşüncenizi sürdürmekte ısrarcı olsanız bile en azından çocuklarınızın önünde maddiyatı bir ölçüt olarak kullanmamalısınız.

Mesela; eşinizi maddi durumu kötü olan arkadaşıyla hala görüşmeye devam ettiği için suçlamamalısınız. Apartmanınıza yeni taşınan komşularınızı kötü maddiyatları yüzünden küçümsememeli, aynı şekilde etrafınızdaki zengin kişileri gözünüzde büyütmemelisiniz. Kısacası, çocuğunuzun aklında zenginin iyi fakirinse kötü olduğu yönünde izlenimler uyandırmamalı, ön yargılarınızla kendinizinki yetmiyormuş gibi bir de onun aklını bulandırmamalısınız.

Çocuğunuz için Bir Nevi Banka Olmak!

Çocuğunuz için Bir Nevi Banka Olmak!Çocuğunuz sizi parası hiç bitmek bilmeyen bir banka olarak görmemeli. Bunun için de her istediğinde ona para vermekten vazgeçmeli, paranın akıllıca harcanması gereken bir şey olduğunu ona öğretmelisiniz. Tamam, belki durumunuz çok iyi, belki çocuğunuzun istediği her şeyi rahatlıkla almasını istiyorsunuz. Ama bu yaklaşımla çocuğunuza iyilik etmeyeceğinizi anlamalısınız. Zira her istediğini önüne serer, her istediğinde eline para verirseniz, çocuğunuzu ileride maddi açıdan sıkıntı çekmeye yönlendirmiş olursunuz.

Çünkü çocuklukta edinilen alışkanlıklar bırakılması en zor olanlardandır. Ve siz çocuğunuza canının istediği kadar para harcayabileceğini, canı her istediğinde sizden para alabileceğini aşılayarak, onun ileride kendi ayakları üzerinde duramayan bir birey olmaya itmiş olursunuz. Yani siz onu mutlu ettiğinizi düşünüyorsunuz belki ama bu şekilde ileride onun maddiyat konusunda mutsuz olma ihtimalini arttırdığınızı bilmiyorsunuz.

Mutluluğun Parayla Satın Alınabilecek Şeylerde Olduğunu Düşünüp O Yönde Davranmak!

Mutluluğun Parayla Satın Alınabilecek Şeylerde Olduğunu Düşünüp O Yönde Davranmak!Tamam, parayla satın alınabilecek şeylerin kişiyi mutlu ettiği doğru. Yani bu görüşe karşı çıktığımı söyleyemem. Ama parayla elde edilecek mutluluğun sadece bir yere kadar sürdüğünü de biliyorum. İşte bunu çocuklarınız da bilmeli. Onları yalnızca parayla mutlu olabilen ve aslında ölesiye mutsuz olan kişiler haline getirmemek için, çocuklarınıza paranın bir araç olduğunu anlatmalısınız. Ne bileyim, cüzdanınızda para olmasa da eğlenmeyi bilen anne-babalardan olmalı, ona satın almaya bağlı bir mutluluğu öğretmemelisiniz.

Çocuğunuz ona pahalı bir oyuncak aldığınız için değil de onunla kaliteli zaman geçirdiğiniz için mutlu olabilmeli. Size sadece istediği şeyi ona verdiğiniz için değil içinden geldiği için sarılabilmeli. Nitekim böyle davranışlar sergilemek zaten onların doğasında olan bir şey. Dünya üzerinde küçük şeylerden mutlu olabilme konusunda çocuklardan daha yeteneklisi var mıdır ki? Anlayacağınız, aslında işiniz çok kolay! Sadece onu para konusundaki kendi saçma inanışlarınızla zehirleyerek yetiştirmeyin.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum