Yatırım yapmaya başla!

Çocuk Yetiştirirken Yapılan 5 Klasik Hata

Çocuk Yetiştirirken Yapılan 5 Klasik Hata

Çocuğunuzu çok seviyorsunuz değil mi? Önüne dünyaları sermek istiyor, onun mutlu olması için elinizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Peki, çocuğunuzu gerçekten doğru bir şekilde yetiştirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Onun için her şeyin en iyisini istediğinizi, yüzünün gülmesi için her şeyi yaptığınızı biliyorum. Benim demek istediğim, bunları yaparken ne kadar doğru adımlar attığınız! Çocuğunuzun yüzünü güldürürken onun geleceğini de düşünüp düşünmediğiniz! İstediği her şeyi ona alırken, ileride ne kadar doyumsuz bir birey haline gelebileceğini aklınıza getirip getirmediğiniz!

Evet, her anne baba gibi siz de çocuğunuzu çok seviyorsunuz. Ama bu sevgi bazen çocuğunuz için zararlı hale gelebiliyor. Yani anne babalık içgüdüsüyle yaptığınız bazı şeyler, çocuğunuzun gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Siz bunun farkına varmıyor ya da varmak istemiyor olabilirsiniz, ama gerçekler böyle! Pek çok ebeveyn çocuğunun gelişimini olumsuz yönde etkileyecek davranışlarla onlara kötülük yaptığının farkında değil. Ya da yaptıklarının ne derece etkili olabileceği konusunda bilinçsiz davranıyorlar. Çocuğuna sevgisini gösterdiğini sanan sayısız aile, aslında onların ileride başarısız bireyler olmalarına neden olabileceklerini bilmiyorlar. Ne gibi sevgi gösterileri mi? Hiç de yabancı olmadığınız hatta belki de sürekli yaptığınız sevgi gösterileri gibi! Kısacası; çocuğunuza sevginizi gösterdiğinizi düşünürken aslında ona nasıl zarar verebileceğinizi anlamak istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları okumanızı öneriyorum. Çünkü hemen şimdi pek çok ebeveynin çocuk yetiştirirken yaptığı klasik hatalardan bahsedeceğiz.

Ona İş Yaptırmamak!

Ona İş YaptırmamakÇocuğunuzu o kadar çok seviyorsunuz ki onun yorulmasına katlanamıyorsunuz. Bu nedenle de normalde çocuğunuzun yapması gereken işleri siz yapıyor, ama aslında bu davranışınızla onun sorumsuz bir birey olma yolunda ilerlemesine neden oluyorsunuz. Mesela; okuldan yorgun argın gelmiş, ödev yapmak yerine çizgi film izlemek ya da bilgisayar başına geçmek isteyen çocuğunuza hayır diyemiyorsunuz. Onun yerine ödevlerini yapıyor ve çocuğunuzun tembelliğe alışmasını sağlıyorsunuz. Odasını siz topluyor, çantasını siz hazırlıyor, kıyafetlerini siz seçiyor, ona hiçbir şekilde iş yaptırmıyorsunuz. “O daha çocuk, nasıl yapsın” gibi düşüncelerle kendinizi avutuyor, çocuğunuzun sorumluluk sahibi bir birey olması için hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Oysaki karşınızda küçücük bir bebek olsa da ona tek başına bir şeyler yapmayı öğretmelisiniz. Ona iş yaptırmanın kötü bir şey olmadığını anlamalı, ileride öz güveni eksik biri olmaması için çocuğunuza yaşına uygun işler vererek sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlamalısınız. Emin olun, çocuğunuz tek başına odasını topladığında ya da kendi başına yapabileceği işleri kendisi yaptığında çok daha mutlu olacaktır.

Minnet Etmeyi Öğretmemek!

Minnet Etmeyi Öğretmemek!Tamam, çocuğunuzun her şeyin en iyisini, en güzelini hak ettiğini düşünüyorsunuz. Ama bu ona teşekkür etmeyi öğretmeyeceğiniz anlamına gelmiyor, değil mi? Ona küçük yaşta minnettar olmayı ve teşekkür etmeyi öğretmelisiniz. Her şeyi hak ettiğini düşündüğünüz çocuğunuzun aynı şekilde bir yaklaşıma sahip olmasını istemiyorsanız, bunu ona kesinlikle öğretmelisiniz. Yoksa ileride bencil ve hayatındaki herkesin onu mutlu etmek zorunda olduğunu düşünen bir birey olmasına neden olursunuz. Mesela; en basitinden çocuğunuza bir çikolata verildiğinde, ona teşekkür etmeyi öğretin. Nitekim küçük yaşta ona kazandıracağınız bu alışkanlık, her şeyin en iyisini hak eden çocuğunuz için yapacağınız en iyi yardımlardan biri olacaktır.

Sınır Koymamak!

Sınır Koymamak!Buradaki farkı iyi belirlemelisiniz. Yani onu gerektiği kadar özgür bırakmalı, ama istediği her şeyi yapamayacağını da uygun bir şekilde anlatmalısınız. Mesela; saatlerce bilgisayar başında oturmayacağını belirtmeli, ne kadar diretse de kurallarınızdan taviz vermemelisiniz. Neyin yasak olduğunu ona önceden belirtmeli, hala hata yapıyorsa ona hatasını göstermeye çalışmalısınız. Sonuçta çocuklar doğaları gereği hep bir şeyleri keşfetmeye, daha fazlasını istemeye ve şımarmaya meyillidirler. Önüne bir kilo çikolata koysanız, sonunu düşünmeden hepsini yiyecek bir çocuğa sınır koymayı öğrenmelisiniz. Sonuçta, o mutlu olsun diye çocuğunuza istediği her şeyi yapma hakkını tanımanız, ona mutluluktan çok mutsuzluk getirecektir.

İstediği Her Şeyi Önüne Sermek!

İstediği Her Şeyi Önüne Sermek!Yeni bir oyuncak mı? Tamam, hemen alın. Yeni bir bebek mi? Tamam, hemen alalım. İstediği her şeyi ona alıyor olabilir misiniz? Eviniz küçük bir oyuncak mağazasına dönüşmüş olabilir mi? Telefonunuz çocuğunuzun elinde oradan oraya fırlatılıyor olabilir mi? Dışarı çıktığınızda kendinizi onun her dediğine “evet” demek zorunda mı hissediyorsunuz? İstediği bir şeyi almadığınızda vicdanınız mı sızlıyor? Hiç sızlamasın! Çünkü istediği alında istediğiniz her şeyi aldığınızda ona kötülük etmiş oluyorsunuz. Zira istediği her şeye sahip olan çocuklar zamanla hiçbir şeyden mutlu olmamaya başlar ve daha da kötüsü mutluluğun elle tutulabilir şeylerle elde edilebildiği gibi bir yaklaşım kazanırlar. Çocuğunuzun böyle olmasını istemezsiniz değil mi? İleride bir yetişkin olduğunda istediği bir şeye ulaşamadığında oturup tıpkı çocukluğundaki mızmızlanmasını istemiyorsanız, hemen şimdi istediği her şeyi önüne sermekten vazgeçmelisiniz. Çünkü emin olun bu davranışınızla ona sevginizi göstermiş olmuyorsunuz.

Onu Hediyelere Boğmak!

Onu Hediyelere Boğmak!Sevgi gösterisi olarak düşündüğünüz, ama aslında çocuğunuza zarar verdiğiniz davranışlardan bir tanesi de onu hediyelere boğmak! Oyuncağından sıkıldı diye ona hemen bir yenisini almak! Ya da kendi yaptığı bir hatadan dolayı üzüldü diye ona bir şeyler satın alarak çocuğunuzu mutlu etmeye çalışmak! Evet, işte bunun gibi davranışlarınızla da farkında olmadan çocuğunuza zarar vermiş oluyorsunuz. Onu hediyelere boğarak ya da her üzüldüğünde ona bir şeyler satın alarak güçsüz ve parayla satın alınabilen şeylere bağımlı bir birey olmasına neden oluyorsunuz. Bunun yerine yapmanız gereken şey, çocuğunuza gerçek sevginizi göstermek! Her akşam elinizde bir hediyeyle eve gitmek değil, yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle çocuğunuza gitmek ve onula konuşarak isteklerini anlamaya çalışmak! Zira çocuğunuza verebileceğiniz ve aynı zamanda vermeniz gereken en büyük hediye sevginizdir!

Evet, her anne baba gibi siz de çocuğunuzu mutlu etmek için elinizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorsunuz. İçinizdeki büyük sevgiyi ona hissettirebilmek için çırpınıyor, ama bu noktada dozu aşarak onun gelişiminde olumsuz etki yaratabilecek bazı hatalar yapıyorsunuz. Nitekim yukarıdaki maddeler bu hataların arasında belli başlı olanlar! Sonuç olarak; pek çok ebeveynin farkında olmadan yaptığı bu hataları siz yapmayın ve çocuklarınızın başarılı, mutlu bireyler olmaları için o masum sevgi gösterilerinize biraz daha fazla özen gösterin.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum