Yatırım yapmaya başla!

Coca Cola’nın Yüksek Kazançları Gelir Tahminini, Bu da Hisselerini Yükseltti

Coca-Cola 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç ve gelirleri ile tahminlerini yükseltirken, hisseleri de artış kaydetti.
Coca Cola’nın Yüksek Kazançları Gelir Tahminini, Bu da Hisselerini Yükseltti

Bugün yapılan açıklamaya göre Coca-Cola, üç aylık kazanç ve gelirleri, analistlerin beklentilerini geride bıraktı. Yükselişin nedeni ise adaş gazlı içecek markasının satışları olarak bildirildi. Şirketin hisseleri bu haberlerle açılış öncesinde yüzde 2,9 oranında yükseliş kaydetti.

CEO James Quincey, “Toplam içecek şirketi olarak dönüşüm stratejimiz, büyüyen ve canlı bir sektörde kazanmaya devam etmemizi sağladı,” ifadelerini kullandı.

James Quincey YorumuCoca-Cola için Refiniv anketlerine dayanarak Wall Street’in beklediği sonuçlar açıklanan verilerin gerisinde kaldı. Hisse başına kazanç 61 sent beklenirken, 63 sent olarak açıklandı. Gelir ise 9,99 milyar dolar düzeyinde tahmin edilirken, 10,99 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

İçecek devi, bir önceki yılın ikinci çeyreğinde 2,32 milyar dolar olan net gelir (veya hisse başına 54 sent kazanç) elde ederken, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 2,61 milyar dolar net gelir (veya hisse başına 61 sent kazanç) elde etti. Çeşitler hariç Coke markası için hisse başına kazanç Refinitiv anketlerinde 61 sent olurken, gerçekleşen 63 sent oldu.

Net satışlar yüzde 6 artışla 10 milyar dolara yükselirken, 9,99 milyar dolarlık beklentilerin aştı.

Coca-Cola Net Satışları ArttıŞirket, tüm yıl boyunca gelir görünümünü yükseltti ve şimdi yüzde 5’lik organik gelir artışı bekleniyor. Ayrıca 2019 mali gelir tahmininde, hisse başına kazançların yüzde 1 oranında düşebileceğini veya artabileceğini bildirdi.

Şirket, çeyrek dönemdeki güçlü performansını yüzde 4’lük hacme ve Coke markasının adaş markasındaki işlem büyümesine bağladı. Zero Sugar serisi, bir kez daha dünya genelinde çift haneli hacim artışı gösterdi.

Coke, ikinci çeyrekte Netflix ile ortaklık kurdu ve Stranger Things‘in üçüncü sezonunu tanıtmak için New Coke markasını geri getirdi.

Netflix Ortaklığının EtkisiŞirket, farklı çeşitlerde kafeinli içecekler ortaya çıktıkça Coca-Cola Plus Coffee’yi daha fazla pazarda piyasaya sürdü. Coke aynı zamanda ilk enerji içeceğini çeyrek boyunca Coca-Cola markası altında piyasaya sürdü.

Coca-Cola Energy, doğal olarak elde edilen kaynaklardan kafein kullanıyor. Japonya ve Güney Afrika dahil 14 ülkede bulunan enerji içeceği, 2019 yılının sonunda Meksika, Breziya ve dört ülkenin pazarına girecek. Coke henüz ABD’de enerji içeceğini satma planlarını paylaşmazken, Monster Beverage ile yapılan bir sözleşmenin gereği yargı düzeyinde sorunlar bulunuyor.

Şirket ayrıca İngiltere’deki kahve markasını 5,1 milyar dolara satın aldığından bu yana ilk ürün hattını Costa Coffee ile başlattı. Konserve kahve içecekler double espresso içeriyor ve yıl sonuna kadar Polonya ile Çin’de satışa sunulacaklar. ABD’de ise içime hazır kahve içeceklerini getirme planı bulunmuyor.

Şirket, parasal dalgalanmalara, FED faiz artışlarına ve değişen vergi oranlarına kasvetli kaznaç projeksiyonunun nedeni olarak işaret etmişti.

Kasvetli Sonuçlara İşaret Etmişti“Doların güçlü bir döngünün sonuna doğru ilerlediğini düşünüyoruz,” diyen CFO John Murphy, analistlere para birimlerinin daha da kötüleştiğini söyledi. Ancak 2020’de daha iyi huylu bir para birimi ortamı beklediklerini ifade etti.

Şirketin Asya Pasifik ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika segmentlerinde net satışlar, büyük ölçüde döviz kuru değişiminin etkisiyle çeyrek dönemde sabit kaldı. Latin Amerika’daki gelir yüzde 13’lük döviz kuru artışı nedeniyle yüzde 6 düştü. Ancak Coke, Meksika ve Brezilya’da güçlü bir performans sergiledi.

Kuzey Amerika net gelir artışı bildirilen tek bölge oldu. Fiyat artışları ve paketleme girişimleri, yüzde 2’lik satış artışını destekledi. Şirket, gazlı içecek, su, spor içecekleri, meyve suları, süt ve bitki bazlı içeceklerden güçlü bir performans gördüğünü de açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum