Yatırım yapmaya başla!

Coca-Cola Kahve Zinciri Costa’yı Satın Aldı!

Birleşik Krallık merkezli Whitbread, bugün yaptığı açıklamada, Coca-Cola’nın kahve zinciri Costa’yı 3.9 milyar sterlin (5.1 milyar dolar) karşılığında satın aldığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Coca-Cola Kahve Zinciri Costa’yı Satın Aldı!

Birleşik Krallık merkezli Whitbread, bugünkü açıklamasında kahve zinciri Costa’yı 3.9 milyar sterlin (5.1 milyar dolar) karşılığında Coca-Cola’ya satmayı kabul ettiğini açıkladı. Kararın oybirliği ile kabul edildiğini belirten Whitbread, bunun hissedarların çıkarları için en iyisi olduğunu söyledi.

Whitbread açıklamasında ayrıca zinciri 1995 yılında yalnızca 39 mağazaya sahipken 19 milyon pound karşılığında satın aldığı bilgisini de verdi. Coca-Cola Başkanı ve CEO’su James Quincey de konuya ilişkin açıklamasında anlaşmanın şirkete kahve alanında yeni yetenekler ve uzmanlık vereceğini vurguladı.

Anlaşmadan duyduğu memnuniyetini açıkça belli eden Quincey, sistemlerinin Costa markasını dünya çapında büyütmek için fırsatlar yaratabileceğini dile getirdi.

Coca-Cola Kahve Zincirini 5.1 Milyar Dolarlık Anlaşmayla Aldı Whitbread yöneticilerinden Alison Brittain de satışı; “Costa markasını Coca-Cola’nın global ölçeği, ürü ve dağıtım yetenekleri ile birleştirmek için eşsiz bir stratejik fırsat” sözleriyle tanımladı. İlaveten, verdiği bir demeçte şirketin kahve zinciri için yüksek bir fiyat aldığına inandığını ve firmanın bir şirket bölünmesi için elde edebileceği herhangi bir şeyin üstünde kazancı olduğuna dikkat çekti.

Aracılık firması Bernstein’da kıdemli bir analist olan Richard Clarke da Brittain’le hemfikir olduğunu kaydetti.

Coca-Cola 5.1 Milyar Dolarlık AnlaşmaVe düşüncesini; “bu fiyat, bu satış hissedarlar için gayet doğru, zaten bölünecek olan şirketin, Costa’yı Coca-Cola’ya satması yerinde oldu” sözleriyle aktardı. Öte yandan; Whitbread hisselerinin bu sabah Avrupa ticareti başladığında % 19 yükselişe geçtiği görüldü.

Birleşik Krallık merkezli şirket anlaşmanın, firmanın borçlarını azaltacağını, emeklilik fonuna katkıda bulunacağını, ayrıca otel zinciri Premier Inn’in İngiltere ve Almanya’da genişlemesine yardım edeceğini belirtti.

Coca-Cola içinse anlaşmanın, sağlık bilincine sahip tüketicilerin sayısı giderek artarken gazlı içeceklere alternatif yaratma çabalarına katkıda bulunacağı söylendi.

Coca-Cola Tüketici Alışkanlıkları Sağlıklı İçecekler Alanına Yöneliyor Coca-Cola’nın sitesinde de şirketin tam bir içecek şirketi olma yolunda ilerlediği ve Costa anlaşmasıyla firmanın en değerli içecek şirketi olma yolunda önemli bir adım attığı ifade edildi. James Quincey imzalı yazıda; “Bugün, Birleşik Krallık merkezli olan ve Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya Pasifik gibi bölgelerin çoğunda faaliyet gösteren Costa’y almak için kesin bir anlaşmaya vardık” sözlerine yer verildi.

İşlemin 2019’un ilk yarısında tamamlanmasının planlandığı ve kahvenin Coca-Cola’nın sıcak içecekler alanına girmesine yardım edeceği bildirildi. İlaveten, Coca-Cola’nın Japonya’da tüketime hazır Georgia kahvesi gibi büyük markalara sahip olduğunun ama bu büyüyen kategoride geniş ve global bir portföye sahip olmadığının üzeri çizildi. Ve Costa’nın yalnızca bir kahve markası değil dev bir platform olduğu, bu nedenle de Coca-Cola’nın sıcak içecek alanında güçlenmesine epey faydalı olacağı vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum