Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

CNBC Küresel Ekonominin 2021’e Nasıl Gireceğini Grafiklerle Gösterdi

CNBC, küresel ekonominin 2021'e girmeye hazırlanırken nasıl göründüğünü 5 grafikle okurlarına gösterdi.
CNBC Küresel Ekonominin 2021’e Nasıl Gireceğini Grafiklerle Gösterdi

ABD’li iş ve haber kanalı CNBC, yıl boyu ekonomistlerle yaptığı yayınlarda küresel ekonominin durumunu derinlemesine inceledi. Şimdi ise 2021’e girmeye sayılı gün kala ekonomistlerden ve IMF gibi kurumlardan derlediği bilgilerle küresel ekonominin durumunu grafiklerle özetledi.

Koronavirüs salgını küresel ekonomiyi şimdiye kadar görülen en kötü resesyonlardan birine götürdü. Aşı gelişmelerinin umutları artırdığı sırada, virüsün mutasyona uğradığı haberleri kötümser havayı geri getirdi. Bu nedenle tam bir toparlanmanın ne zaman gerçekleşeceği henüz belli değil.

Koronavirüs salgınında dünya genelinde ikinci dalga sert bir şekilde yaşanırken, toplamda 81 milyondan fazla vakaya ulaşıldı.
Koronavirüs Vakalarının Ülkelere Göre Yayılımı
Kaynak: Worldometer

Toplam vaka sayısının 59 milyonu iyileşen veya hayatını kaybeden insanlardan oluşurken, dünyada 22 milyon aktif vaka bulunuyor. Koronavirüse bağlı ölüm sayısı ise 1,8 milyona yaklaşmış durumda. Ekonomistler enfeksiyonlardaki canlanmayı engellemek için uygulanan kilitlenmelerin ekonomik toparlanmayı geri çekebileceğini düşünüyor.

CNBC, Citi ekonomistlerinin Aralık ayı başında yayımladığı bir raporda, 2020’den daha iyi olmanın zor olmayacağını ve 2021’de küresel ekonomide net bir iyileşme olacağını ifade ettiklerini hatırlattı. Tüm bu açıklama ve raporları derleyen CNBC, 5 maddede küresel ekonominin mevcut durumunu gösterdi.

Aktivitede keskin bir düşüş olduğunu gösteren grafikte, birçok ekonomide rekor GSYİH düşüşleri durumu özetliyor.
Koronavirüsün Neden Olduğu GSYİH Düşüşü
Kaynak: CNBC

Covid-19 ilk kez Çin’de ortaya çıkıp, hızlı bir şekilde dünyaya yayıldı. Ekonomiler, yayılmayı önlemek için kısıtlamalar ilan ederken, ekonomik aktivite önemli ölçüde azalmış oldu. En geniş aktivite ölçütü olan gayri safi yurt içi hasıla, birçok ekonomide rekor düşüş kaydetti.

Uluslararası Para Fonu, küresel ekonominin 2021’de 5,2’lik büyümeye geri dönemden önce %4,4 küçülmesini tahmin ediyor. Ekim ayında dünya ekonomisinin toparlanmaya başladığını söylemesine karşın, Kasım ayında salgın önceki seviyelere dönerek bu tahminleri boşa çıkarabileceğini gösterdi.

Salgının yayılmasını engellemek için seyahat kısıtlamaları da uygulandı. Bu durum, havacılık ve turizm gibi birçok sektörü derinden etkiledi.
Dünya Çapı Seyahat Kısıtlama Uygulaması
Kaynak: CNBC

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre; 1 Kasım itibarıyla 150’den fazla ülke ve bölge Covid ile ilgili seyahat kısıtlamalarını hafifletti. Ancak birçok kısıtlama hala yürürlükte. Üstelik salgında yeni dalgalar görüldükçe ve İngiltere’den mutasyon haberi gelince yeniden engeller ortaya çıkmaya başladı.

Şu anda ülkeler, yeniden kontrolün kaybedilmesine karşın seyahatlerde çeşitli kısıtlamalar uyguluyor. Bazıları ziyaretçinin ülkeye girişinden önce negatif PCR testi sunmasını isterken bazıları kendi kendini karantinaya almalarını istiyor.

Salgının en çok etkilediği alanlardan birisi de istihdam olurken, küresel olarak iş kayıplarında büyük bir artış görülüyor.
Rekor Düzeydeki İş Kayıpları
Kaynak: CNBC

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bazı ülkelerde Covid-19’un işgücü piyasaları üzerindeki erken etkilerinin 2008 küresel mali krizinin ilk aylarında gözlemlenenden on kat daha fazla olduğunu söyledi.

OECD yayımladığı raporda, “Krizin yükünü savunmasız işçiler taşıyor. Düşük ücretli çalışanlar, kilitlenmeler sırasında temel hizmetlerin devam etmesini sağlamak için kilit rol oynadılar. Bu da genellikle çalışırken kendilerini virüse maruz bırakma konusunda önemli bir risk taşıyor. Ayrıca daha fazla iş veya gelir kaybına uğradılar,” ifadelerine yer vermişti.

Hükümetler, işleri korumak ve işçilerini desteklemek için harcamalarını artırırken, devlet borçları da hızlı bir şekilde artmış oldu.
Aşırı Artan Devlet Borçları
Kaynak: CNBC

IMF Ekim ayı açıklamasında, küresel ölçekte salgının ekonomik darbesini hafifletmek için hükümet tedbirlerinin toplam 12 trilton doları bulduğunu söylemişti. IMF, bu kadar şaşırtıcı harcama seviyesinin, küresel kamu borcunu tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardığını göstermişti.

IMF açıklamasında, “Pek çok işçi hala işsiz, küçük işletmeler mücadele ediyor ve salgının bir sonucu olarak 2020’de 80-90 milyon insanın aşırı yoksulluğa düşmesi muhtemelken hükümetlerin istisnai desteği kaldırması için henüz çok erken,” ifadelerini kullanmıştı.

Merkez bankaları da hükümetlerin borçlarını yönetmelerine yardımcı olacak faiz oranlarıyla ekonomiyi desteklemeye başladı.
Merkez Bankaları Rekor Faiz İndirimi
Kaynak: CNBC

Neredeyse bütün merkez bankaları faizleri rekor düşük seviyelere indirdi. FED, faiz oranlarını sıfıra yakın bir seviyeye indirirken, enflasyon %2 hedefini aşıncaya kadar yükseltmeme taahhüdü verdi. Aynı zamanda gelişmiş ekonomilerin merkez bankaları finansal sisteme daha fazla para enfekte etmek için varlık alımlarını artırdı.

CNBC koronavirüsün çizdiği küresel ekonomi tablosunun bu şekilde göründüğünü ifade ederken, 2021’e doğru bu görünümde ilerleneceğini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum