Yatırım yapmaya başla!

Citigroup, Virüs Salgını Nedeniyle Emtia Ürünlerinde Fiyat Tahminlerini Düşürdü

Çin’de ortaya çıkan virüs salgını küresel ekonomi için bir tehdit haline gelirken Citigroup ekonomistleri petrol, bakır ve demir olmak üzere tüm emtia grubunda fiyat beklentilerini aşağı çekti.
Citigroup, Virüs Salgını Nedeniyle Emtia Ürünlerinde Fiyat Tahminlerini Düşürdü

12 Aralık’ta ilk kez Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni koronavirüs 400’ü aşkın kişinin ölmesine sebep oldu. Salgın nedeniyle dünya devi birçok marka Şubat ayının ortasına veya sonuna kadar Çin’deki faaliyetlerini durdurdu.

Uzmanlar söz konusu gelişmelerin Çin ekonomisini olumsuz etkileyeceğini ve bu yıl büyümeyi beklenen seviyenin 1,2 puan aşağı çekeceğini öngörüyor. Son gelen habere göre de Pekin hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle 2020 büyüme hedefini düşürmeyi değerlendirdiği öğrenildi.

Citigroup Inc. ekonomistleri başta petrol olmak üzere tüm emtia ürünlerinin virüs salgınından olumsuz etkileneceğini düşünüyor.

Petrol Fiyatları DüşecekBankanın ekonomistleri küresel boyutta hissedilmeye başlanan salgın nedeniyle emtia ürünlerinde fiyat tahminlerini düşürdü. Citigroup Emtia Araştırma Küresel Müdürü Ed Morse, Çin hükümetinden gelen açıklamaların ekonomi üzerinde oldukça büyük kayıplara işaret ettiğini söyledi. Tüm emtia için kritik dönemin başladığını ifade eden uzman, en sert hareketlerin yılın ilk üç çeyreğinde olacağını belirtti.

Banka ekonomistleri bakır fiyatları için ilk çeyrek tahminlerini %20 oranında aşağı çekti. Aynı dönemde için daha önce 69 dolar olan Brent petrolün varil tahmini 54 dolara çekildi. İkinci çeyrek için petrol fiyat tahmini 68 dolardan 50’ye, üçüncü çeyrek için 63 dolardan 53’e indirilirken, son çeyrek için 57 dolardan 58’e yukarı yönde revize edildi.

Koronavirüsün petrol piyasasında, küresel finans krizinden bu yana en büyük talep şokuyla karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Petrol FiyatlarıBanka ekonomistleri tarafından yapılan değerlendirmede, Brent petrolün varilinin son iki buçuk yılın en düşük seviyesi olan 47 dolara kadar bile düşebileceğini söylüyor. Geçen hafta Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya yapılan Husi saldırısı sonrasında yükselen fiyatlar, Pazartesi günü düşüşe geçti.

Brent petrolün varili saat 15:06’da %0,32 ekside 56,44 dolardan işlem görüyor. Gün içi hareket aralığı 55,42 – 56,77 dolar arasında oldu. Ham petrolün varili ise 50,59 dolara kadar geriledikten sonra şu dakikalarda 51,73 dolardan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum