Yatırım yapmaya başla!

Citigroup Türk Bankalarının Kar Tahminini Düşürdü

Citigroup Türk Bankalarının Kar Tahminini Düşürdü

Citigroup’tan Türk bankaları için kötü haber geldi. 2. çeyrek sonuçlarını ve ekonomideki yavaş büyümeyi göz önünde bulunduran Citigroup, Türk bankalarının kar tahminlerini düşürdüğünü, fiyat hedeflerini de aşağı yönlü revize ettiğini bildirdi.

Takip ettiği Türk bankaları için değerlendirme yapan Citigroup, 2015 kar tahminlerinin %4, 2016 için %7, 2017 için ise %8 olduğunu belirtti. Garanti Bankası, Halkbank ve YKB için nötr olan tavsiye, sat’a indirilirken; İş Bankası’nın sat konumu korundu. Vakıfbank için ise nötr tavsiyesi yapıldı.

Raporda yer verilen diğer bilgilerden de bahsedecek olursak; Ocak 2014’te Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın; siyasi bir belirsizlik, Türk Lirası’nda zayıflama, gösterge faizlerde artış, zayıf hisse senedi piyasası performansı sonrasında kararlı bir şekilde faiz artırdığı bildirildi. Ayrıca BIST bankacılık endeksinin de %25 yükseldiğinden söz edildi.

Türk bankalarının bu yılki performansına baktığımızda, tahvilde yerinde saydığını görüyoruz. Öte yandan şirketler işi büyüttü ve 2015 yılı başından beri 46.4 milyar TL özel sektör tahvil ihracı yapıldı. Yılın ilk 8 aylık dönemi incelendiğinde, şirketlerin tahvil ihraçlarının geçen yıla kıyasla %50 büyüdüğü görüldü.

Yurt içinde yaşanan siyasi belirsizlik, Suriye gerginliği ve FED’in faiz artırımı konusunda kararsız tutumuna rağmen tahvillerin 46 milyar lirayı bulduğunu söyleyen analistler, bu durumu oldukça pozitif olarak değerlendiriyor. Yıl sonunda ise bu rakamın 65-70 milyar liraya ulaşabileceği de öngörülüyor.

ÜNLÜ&Co Borç Sermaye Piyasaları ve Danışmanlık Bölümü Yönetici Direktörü Ayşe Akkın; “Piyasalar izin verdiği takdirde şirket tahvillerinin geçen sene gerçekleşen tutarları yakalayıp hatta aşabileceğini öngörüyoruz. Bizim de ÜNLÜ&Co olarak, 6 ihracı sene sonundan önce piyasaya getirmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir,” dedi.

Ayşe Akkın, tahvil piyasasının gelişimini etkileyecek önemli bir faktörün de ikinci el piyasasındaki likidite olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; “Yatırımcılar ihtiyaç duyduklarında sahip oldukları tahvilleri nakde döndürebilecekleri konusunda kendilerini rahat hissettikleri ölçüde, giderek artan tutarlarda bu enstrümana yönelecek, bunun sonucundaysa piyasa daha da derinleşerek olumlu bir geri beslenme döngüsü oluşturacaktır,” şeklinde yorumda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum