Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citigroup Küresel Büyüme Tahminini Yukarı Yönlü Revize Etti

Citigroup analistleri tarafından hazırlanan son rapora göre küresel ekonomideki iniş daha yumuşak olacak.
Citigroup Küresel Büyüme Tahminini Yukarı Yönlü Revize Etti
HABER GİRİŞ

Citigroup ekonomistleri küresel ekonomiye dair büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti Ekonomistler büyümeye dair daha yumuşak bir iniş bekliyor ancak dünya ekonomisinin 40 yılın en yavaş büyümesini bekliyorlar.

Nathan Sheets liderliğindeki ekonomistler tarafından hazırlanan bir notta, küresel büyümenin bu yıl yavaşlayarak yaklaşık yüzde 2,2’ye gerilediğine yer verildi. Bu bir önceki tahmine kıyasla yüzde 0,25’lik bir artışı temsil ediyor.

Citigroup yeni tahmininin, Çin’in daha önce tahmin edilenden daha güçlü ve daha net ekonomik görünümünden, daha önce tahmin edilen daralmaya karşı euro bölgesindeki durgunluktan ve ABD’deki dirençlilikten kaynaklandığını bildirdi.

Enflasyonun Yüksek Olduğuna Vurgu Yapıldı

Banka, dünya çapında yüksek enflasyonun büyümeyi yavaşlatabileceğine dikkat çekti. Sheets, “Hesaplamalarımıza göre, küresel manşet enflasyon hala yüzde 6-7 aralığında bir yerde ve merkez bankası hedeflerinin çok üzerinde seyrediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Aracı kurum, geçen hafta BofA ve Goldman Sachs’ın görüşlerini yineleyerek, FED’in bu yıl faiz oranlarını üç kez artırarak fon oranını yüzde 5’in üzerine çıkarmasını beklediğini söyledi.

Şimdi Kayıt Olun

ABD hisse senetleri, 2022’deki büyük çöküşün ardından, enflasyonun zirve yaptığına dair beklentiler, Çin’in yeniden açılması ve faiz oranlarındaki duraklama ile beraber yılın başından bu yana güçlü kazançlar kaydetti.

Devamında gelen makroekonomik veriler, kalıcı enflasyona işaret ettikten sonra, FED dahil merkez bankaları daha fazla faiz artırımı sinyali verdi. Citigroup, “2023’ün bu yürüyüş döngüsünün etkilerinin daha tam olarak ortaya çıktığı bir yıl olmasını bekliyor.

Küresel piyasalar açısından takip edilen başlıca veri bu akşam açıklanacak FED tutanakları olacak. Tutanaklarda yer alan ifadelerde, FED’in bundan sonraki faiz politikasına dair işaretler aranacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın