Yatırım yapmaya başla!

Citigroup CEO’su Bankanın Maaş Farkını Savundu: “1983’te 17 Bin Dolarla İşe Başladım”

Citigroup CEO’su Michael Corbat, kurumundaki büyük ücret farkını savunarak bunun düşük seviyeli çalışanlara çok çalışmak için ilham vermesi gerektiğini söyledi. Detaylar şöyle;
Citigroup CEO’su Bankanın Maaş Farkını Savundu: “1983’te 17 Bin Dolarla İşe Başladım”

Citigroup CEO’su Michael Corbat, kurumundaki büyük ücret farkını savunarak bunun düşük seviyeli çalışanlara çok çalışmak için ilham vermesi gerektiğini söyledi. Ve düşük seviyeli çalışanlar ile Citigroup’un üst yönetimi arasındaki büyük ücret farkını savunurken kendisini örnek gösterdi.

Verdiği bir demeçte; “Şirketimizde 1983 yılında yılda 17 bin dolarla işe başladım” diyen Michael Corbat, şu anda geldiği noktaya işaret etti. Keza kendisi geçen yıl 24.2 milyon dolar kazanırken, bu rakam ortalama çalışan ücretinin 486 katıydı.

Ayrıca 2012’den bu yana Corbat liderliğinde olan bankadaki maaş farkı, büyük ABD bankaları arasındaki en yüksek açık olarak kaydedilmişti.

Citigroup Maaş Farkı ABD Bankaları İçinde En Yüksek Diğer banka CEO’ları da Michael Corbat gibi milyar dolarlık maaşlar almalarına rağmen Bank of America ve J.P. Morgan Chase’deki daha yüksek ortalama ücretler, Citigroup’un en yüksek orana sahip olduğu anlamına geliyordu. Ancak Michael Corbat, bu karşılaştırmanın Citigroup için haksızlık olduğunu çünkü bankanın çalışan ücretlerinin düşük olduğu Meksika ve Filipinler gibi yerlerde de çalışanlarının olduğunu aktardı.

Michael Corbat, bu işçiler hariç Citigroup’un ABD’deki ortalama çalışanlarının yılda 100 bin dolar kazandığını dile getirdi.

Michael Corbat Bankanın Maaş Farkını Savundu Nihayetinde büyük ABD şirketlerindeki gelir eşitsizliği, 2020 başkanlık seçimlerinin ötesinde önemli bir konuydu. Ödeme oranı bankacılık dışı perakende, gıda ve eğlence gibi sektörlerde daha da fazlaydı.

Örneğin Disney CEO’su Bob Iger ortalama çalışanlarının ortalama maaşından 1.424 kat fazla ödeme almış, Abigail Disney de bu tutarı çılgınca bulmuştu. İlaveten gelişmeler üzerine Corbat, diğer banka CEO’larıyla birlikte ABD’li milletvekilleri tarafından maaş farkı yüzünden sorgulamaya çekilmişlerdi.

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Nydia Velazquez, 10 Nisan’da Corbat’a şöyle sormuştu: “Bir çalışan olsaydın ve patronunun kazandığın her dolar için 486 dolar kazandığını görsen, ne hissederdin?” Bu noktada cevabını verdiği demeçte de yenileyen Corbat, “Tanrı’nın yardımıyla, çok çalışarak, olduğum yere geldim. Dolayısıyla ben o kişiyim ve eğer yeterince sıkı çalışırsam oraya gidebileceğim söylenen kişiyim” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum