Yatırım yapmaya başla!

Citigroup Başkanına Göre Robotlar 5 Yılda 10 Bin Banka Çalışanının Yerini Alacak!

ABD’li bankacılık devi Citi’nin üst düzey yöneticisi, robotların 5 yıl içerisinde şirketteki 10 bin kişiyi işsiz bırakacağını iddia etti. İşte detaylar;
Citigroup Başkanına Göre Robotlar 5 Yılda 10 Bin Banka Çalışanının Yerini Alacak!

Citigroup’un üst düzey yöneticisi James A. Forese, robotların 5 yıl içerisinde bankadaki 10 bin kişiyi işinden edeceğini iddia etti. Açıklamalarıyla büyük yankı uyandıran Forese, Financial Times’a verdiği röportajda “20 bin operasyonel rolümüz var ve gelecek beş yıl içinde burakam 10 bine düşebilir” dedi.

Ancak Forese, binlerce kişinin yerini robotların alacağı yönündeki tahmininin yanında bankanın satış ve araştırma gibi alanlarda işe alımlar yapacağını da vurguladı. Otomasyon için en uygun alanların, Citi’nin toplam personel sayısının % 40’ını oluşturan teknoloji ve operasyon bölümleri olduğunu belirten Forese bu rolleri, “bilgisayarla işlemek için en verimli roller” sözleriyle niteledi. Kaldı ki Forese, otomasyonla ilgili yorumunda yalnız da değildi.

Goldman Sachs International’ın CEO’su Richard Gnodde de Citigroup başkanınınkine benzer yorumlarıyla dikkat çekti.

Goldman Sachs International’ın CEO’su Richard Gnodde“Otomasyonun büyümemesi için hiçbir neden göremiyorum” diyen Gnodde konuşmasına; “günümüzde teknolojinin yerini aldığı pek çok şey var ve bu sürecin yakın gelecekte sona ermesi için hiçbir neden yok” sözleriyle devam etti.

Diğer taraftan; Deutsche Bank’ın Christian Sewing’den önceki CEO’su John Cryan da otomasyonla ilgili benzeri açıklamalarda bulunmuştu.

Deutsche Bank John Cryan Geçtiğimiz yıl Frankfurt’ta katıldığı bir konferansta konuşan John Cryan, yapay zeka ve otomasyonun çok sayıda çalışanlarının işlerini elinden alabileceği yönünde yorum yapmıştı. Teknolojideki gelişmelerle birlikte makinelerin abaküs görevi gören çalışanların yerini alacağını söyleyen Cryan, şirketin 97 bin çalışanın yarısının işini robotların yapabileceğini dile getirmişti.

Bu değişimin önlenemez olduğunu belirten John Cryan, bir bilgisayarın rahatlıkla yapabileceği işlerle uğraşan kişilerin başka işler bulması gerekeceğini vurgulamıştı.

John Cryan'a Göre Robotlar İnsanların Yerini Alacak Barclays başkanı Tim Throsby de gelecekte şimdiye nazaran çok daha az sayıda çalışan olacağını ama daha fazla para kazanacaklarını, makinelerin ise düşük değerdeki işlerle uğraşacağını tahmin etmişti. Sonuçta; otomasyonun bankacılık ve daha birçok farklı alanda insanların yerini alacağını öngören çok sayıda ünlü isim var.

Örneğin, bestseller listelerine giren Robotların Yükselişi isimli kitabın yazarı Martin Ford’a göre 10 ila 20 yıl içinde milyonlarca kişi işini kaybedecek.

 Robotların Yükselişi'nin Yazarı Martin Ford'a Göre Milyonlarca Kişi İşsiz KalacakAncak yapay zeka ve teknolojinin getirilerinden korkmayan, hatta bunun insan hayatını iyi yönde etkileyeceğini savunan kesim de pek küçük değil. Yapay zekanın babası olarak tanınan Jürgen Schmidhuber, onlardan sadece bir tanesi. Diğer taraftan; insansı robot fabrikasında çalışacak insan yok diyen Engineered Arts’ın kurucusu da endişelerin tam tersi yönde görüş bildiriyor.

Robotların insanların yerini alacağı düşüncesine katılmadığını, hatta otomasyonun pek çok yeni alan doğurduğunu söyleyen girişimci; bu nedenle gençlere geleceğin iş alanlarına yönelmelerini öneriyor. Kısacası; robotların istihdam açısından insan hayatını iyi mi yoksa kötü mü etkileyeceği konusunda halen ortak bir fikir bulunmuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum