Yatırım yapmaya başla!

Citigroup Kazanç Endişeleriyle Apple Card Anlaşmasından Çekildi

Apple CEO'su Tim Cook tarafından Mart ayında tanıtılan Apple Card, para kaybedecek endişesiyle bir ortağını kaçırdı.
Citigroup Kazanç Endişeleriyle Apple Card Anlaşmasından Çekildi

Mart ayında yapılan ayrıntılı bir sunumda, Apple CEO’su Tim Cook, tüketicilerin plastikle olan ilişkisini yeniden şekillendiren bir kart olan, büyük teknoloji ve finans dünyaları arasındaki en büyük uyuşmazlığı ortaya çıkardı. Yatırım bankasının rakipleri anlaşmadan çekilmek için zaman kaybetmediler.

Bir rakibin kart bölümü çalışanı, Goldman görevlisine “Dostum eğer bu portföy para kazanırsa sana bir bira alıyorum,” diye mesaj attı.

Goldman Görevlisine MesajEndüstride anlaşma, bir bankanın üstlenmesi riskli olan bir pazar olarak algılanıyor. Citigroup, Apple ile kart için ileri görüşmelerde bulundu, ancak görüşmelerden haberdar olan insanlara göre ortaklıktan kabul edilebilir bir kazanç elde edemeyeceği konusunda şüpheye düştü.

J.P. Morgan Chase, Barclays ve Synchrony dahil bankalar da iş için teklif veriyorlar. Apple ve bankalar ise bu hikaye hakkında yorum yapmaktan kaçınıyorlar. Apple Card’ın tüketici dostu özelliklerinin, bankaların üründen para kazanmasını zorlaştırdığı ortaya çıktı. Kartın takvim tabanlı faturalandırılması gibi özellikleri bile borç verenin finansman ve hizmet maliyetini etkileyebilir. Çünkü müşterilerin borçlanması haftalar boyunca yayılmak yerine ay sonunda yoğunlaşacak.

Apple Card, teknoloji devlerinin finansal hizmetlere sızmak için bankalarla daha fazla ortaklık kurması nedeniyle riskleri vurguluyor.

Apple Card RiskleriGoldman Sachs’ın ilk kredi kartı olarak, bankanın ABD’deki ekonomik genişlemenin geç dönemlerde bir tüketici işini karlı bir şekilde büyütüp büyütemeyeceği bir sınav olacaktır. Muhtemelen Apple Card’ın hedefi olan bin yıllık borçlular, 2011’den bu yana kredi kartı borcunun gerisinde kalıyorlar.

Forrester analisti Peter Wannemacher, “Bunun gibi pazarlıklara karlılık açısından girme tehlikesi var. Giderek, ortak firmanın soğutucu marka olması muhtemel göründüğünde ortak markalaşma anlaşmaları yapmaktan kaçınıyorlar. Apple veya Uber gibi bir şirketle anlaşma yapmayı düşünecekler, ancak tehlike ekonomik kazanımların artması,” dedi.

Anlaşma aynı zamanda trilyon dolarlık ABD kart endüstrisindeki doğal bir gerileme de dikkat çekiyor.

Kart Endüstrisinde DaralmaBüyük kart verenler, müşteriler borçlanıp orada kaldıklarında kar eder. Amerikalılar geçen yıl bankalara, beş yılda neredeyse yüzde 50 daha fazla olan 113 milyar dolarlık kredi kartı faizi verdiler. Bu nedenle sıfır ücret ve şeffaf fiyatlandırmaların yeni fintech ahlakını benimsemek için daha ince kar marjları sağlıyorlar.

New York merkezli bir bankanın sözcüsü olan Andrew Williams’a göre; Goldman, Apple ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyor. Williams, “Goldman Sachs, müşteriyi ilk sıraya koyarak tüketici finansmanını engellemeye çalışıyor. Müşterilerin finansal hayatlarını kontrol etmelerine yardımcı olmak için tasarlanan Apple Card’ı kullanmaları için heyecanlıyız,” dedi.

Kazananların potansiyellerini hemen küçümsemeleri için aşırı rekabetçi sözleşmeleri kazanmayan bankalarca yaygın olduğu söyleniyor.

Kart Rekabet ŞartlarıÖrneğin; American Express, Costco kartını 2015 yılında Citigroup’a kaybettiğinde, Amex CEO’su Ken Chenault yatırımcılara rakamların artmadığını ve Costco’nun şartlarını kabul etmenin kabul edilemez miktarda finansal risk almak anlamına geleceğini söyledi. Ancak Chenaults’un 16 yıllık bir ortaklığın sonunda verdiği sert tepki, bu tür anlaşmaların bir gerçeğini ortaya koyuyor.

Milyonlarca sadık müşterisi olan büyük markalar, bu ürünleri mümkün kılan finansal firmaları değil, onlara yarar sağlayan sürücü koltuğunda olduklarını tercih ediyor. Apple ortaklığı Goldman için Citigroup veya J.P. Morgan’dan birkaç nedenden daha mantıklı geliyor. CEO David Solomon’a göre; 150 yıllık yatırım bankası, ticaret gelirlerindeki 10 yıllık düşüşü telafi etmek için agresif bir şekilde tüketici finansmanına yöneliyor.

Apple anlaşması, bir dizi ortaklıktan yalnızca birisi ve yüksek profilli bir ortakla başlamak Goldman’a gelecekteki müzakerelerde yardımcı olacaktır.

Apple Card Goldman için FaydalıGoldman’ın elden geçirecek eski bir teknoloji sistemi veya savunmak için mevcut kart işlerine sahip olmadığı için jilet kar marjı yüksek olan bir üründe mevcut bir para kazancını riske atmamaktadır. Anlaşma, Goldman’ın milyonlarca müşterisini çoğunlukla Marcus markasıyla bilinen tüketici bankacılığı platformuna eklemesini sağlıyor.

Herhangi bir kartla amaç, kullanıcıların cüzdanlarında ilk tercih olmak, ancak J.P. Morgan’ın Sapphire Reserve gibi popüler ürünlerin daha zengin ödülleri var. En ağır kart kullanıcılarının birçoğu programları farklı harcama kategorileri için farklı kartlar kullanarak oynarlar ve ödüller iyileştirilmedikçe Apple Card kullanmaya zorlanırlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum