Yatırım yapmaya başla!

Citigroup Tradeweb Halka Arzı Sayesinde Analist Beklentilerini Geride Bıraktı

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin kazanç sezonunun başlangıcını, beklentileri aşan sonuçlarla birlikte Citigroup yaptı.
Citigroup Tradeweb Halka Arzı Sayesinde Analist Beklentilerini Geride Bıraktı

Citigroup, elektronik tahvil alım satım platformu olan Tradeweb’in halka arzından elde ettiği kazanımları ile analistlerin kazanç ve gelir tahminlerini geride bıraktı. Refinitiv tarafından yapılan ankete katılan analistler, hisse başına 1,80 dolar tahminde bulunurken, banka 4,79 milyar dolar veya hisse başına 1,95 dolar kâr elde etti.

Citigroup, halka arzdan elde edilen kazanç olmasadı, hisse başına 1,95 dolar yerine 1,83 dolar kâr elde edebilirdi.

Citigroup Tradeweb Sayesinde Hisse Başına Kazancı ArttıCiti, ABD bankaları arasında ikinci çeyrek sonucunu açıklayan ilk isimdir. Bu nedenle yatırımcılar, bankacılık ve ticaret işlemlerinin o dönemde nasıl gerçekleştiğini görmeye istekli davranırlar.

Bankanın geçen ay yapılan konferansında açıklama yapan CFO Mark Mason, çeyreklik alım satım gelirinin bir yıl öncesine göre ‘tek hanenin ortası’ kadar bir düşüş olabileceğini söyledi. Yatırımcılar aynı zamanda bankanın gelirlerini artırırken, harcamaları kısıp kısmadığını ve borç verenin ABD dışı operasyonları bu çeyrekte gerçekleştirdiklerini görmek isteyeceklerdir.

Banka hisse başına kârı, çeyrek bazda yüzde 20 artarken, şirketin gelir artışının ticaret ve yatırım bankacılığı gelirlerindeki düşüş ile kredi riskindeki zararlardan daha fazla kısıldığını gösterdi.

Hisse Başına Kazanç Yüzde 20 ArttıBanka, Tradeweb halka arzında 350 milyon dolar vergi öncesi kazanç ile 18,5 milyar dolarlık tahmini aşarak gelirin yüzde 2 artarak 18,76 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Bankanın CEO’su Michael Corbat, kazanç açıklamasında “Stratejimizi uygulayarak ve disiplinli gider, kredi ve risk yönetimi göstererek başarılı bir şekilde belirsiz bir ortamda gezindik,” dedi.

New York merkezli bankanın hisseleri, KBW Bank Index’in yüzde 16 oranındaki artışına göre bu yıl şu ana kadar yüzde 38 oranında artış kaydetti. Refinitiv’e göre kazancın bir yıl öncesine göre yüzde 11 daha fazla olması beklenirken, bank hisse başına 1,95 dolar kazanç açıkladı. Gelir 18,5 milyar dolar ile bir yıl öncesine göre çok az değişim gösterirken, sabit gelir 2,98 milyar dolar oldu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum