Yatırım yapmaya başla!

Citigroup 2019 Yılına İlişkin Altın Tahminlerini Yükseltti!

2019 yılına ilişkin tahminlerini açıklayan Citigroup, altında yükseliş bekliyor.
Citigroup 2019 Yılına İlişkin Altın Tahminlerini Yükseltti!

Çoğu kurum ve banka bu yıla ilişkin altın tahminlerinde yükselişe yönelirken, geride bıraktığımız günlerde National Australia Bank’tan gelmişti. Söz konusu banka 2019 yılına ilişkin altın tahminini mevcut seviyesi 1380 dolardan, ons başına 1400 dolar olarak güncellemişti.

Piyasalar Fed’in faiz indirimine odaklanmışken, 25 baz puanlık fiyatlama yönündeki beklentiler artmıştı. Bu gelişmelerden etkilenen altında pozitif yönlü tahmine sahip olan kurum sayısında artış gözlemleniyor.

Dünyanın önemli merkez bankalarının ekonomide genişlemeci politikalara yönelmesi, Citigroup’ta da altın tahminlerinin artmasına sebep oldu.

Dünyanın Önemli Merkez Bankaları Ekonomide Genişlemeci Politikalara YöneldiCitigroup önümüzdeki hafta Fed’den 50 baz puanlık bir indirim tahmin ediyor. Ayrıca Citigroup’a göre başta Fed olmak üzere farklı ülkelerin politika genişlemesine yönelik adımlar atması altın için yapısal bir değişikliği temsil ediyor ve değerli metalin bundan faydalanabileceği söyleniyor.

Ayrıca altının 2019 yılında değer kazanmasında; küresel büyümeye yönelik endişeler, artan jeopolitik riskler ve merkez bankalarının politika kararlarındaki değişiklik etkili oldu. Tüm bu sebepler altına olan talebi artırdı ve ardından fiyatlar yükseldi.

2019 yılında altın destekli exchange traded fonları (ETF) son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

ETF Son 6 Yılın En Yüksek Seviyesine UalşmıştıDiğer taraftan altın tahminlerini artıran Citigroup yayınladığı notta, Temmuz ayındaki FOMC toplantısından en az 25 baz puanlık faiz indirimi beklediklerini, fakat bu ABD’nin bu ayki güçlü verilerinden hareketle bu oranın 50 bp olabileceğini bildirdi.

Bu kapsamda Citigroup’ göre, %60 ihtimalli baz senaryosu dikkate alındığında, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde ons altın 1425 dolar, yılın son 3 ayında ise 1450 dolar seviyesinde olabilir. Bununla birlike %30 ihtimalli boğa senaryosu baz alındığında ise yılın dördüncü çeyreğinde altın 1500 dolara yükselebilir.

Kuruluşa göre %10 ihtimalle ayı piyasasında altın 2019’un son çeyreğine gelindiğinde 1200 dolara kadar düşebilir. Kurumdan gelen tahminler bu yöndeyken, Ray Dalio yakın zamanda MB teşvikleriyle birlikte çoğu yatırımcının altına yönelebileceğini ortaya atmıştı.

Dalio, merkez bankalarının uyguladığı teşvik adımlarının daha fazla negatif getiriye neden olacağını savunurken, bu nedenle yatırımcıların altına olan yönelimlerinin artacağını düşünüyordu. Yatırıcımlara altın almaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum