Yatırım yapmaya başla!

Citibank/Ghose: Alman Bankaların Durumu Avrupa’dakilerin Tamamına Kıyasla Daha Kötü

Citibank Küresel Araştırmalar Müdürü Ronit Ghose, son dönemde yaşanan olumsuzluklardan birçok Avrupa bankasının etkilendiğini, fakat Alman bankaların daha sıkıntılı durumda olduğunu söyledi.
Citibank/Ghose: Alman Bankaların Durumu Avrupa’dakilerin Tamamına Kıyasla Daha Kötü

Citibank Küresel Araştırmalar Müdürü Ronit Ghose, Avrupa’daki bankaların genel durumu hakkında değerlendirmede bulundu. Bankacılık sektörünün ekonomik krizden bu yana çok çetin bir savaş verdiğini ve karlılıkla mücadele ettiğini söyleyen Ghose, Alman bankaların durumunun Avrupa’daki diğer bankalara kıyasla daha kötü durumda olduğunu söyledi.

Ronit Ghose, bankacılık sektörünün ikinci çeyrek kazancının yıllık bazda %7 oranında düştüğünü belirtti.

Ronit GhoseAvrupa Merkez Bankası (AMB), son yapılan toplantıda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. AMB Başkanı Mario Draghi daha önce yaptığı açıklamalarda, piyasanın faiz indirimi beklentisini canlı tutmasını sağlasa da, Temmuz toplantısından tam tersi bir karar çıktı. AMB’nin faiz politikası hakkında da yorum yapan Citi Küresel Araştırmalar Müdürü Ronit Ghose, düşük faiz oranlarının yüksek kar açısından en büyük engel olduğunu ifade etti.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının, küresel ekonomideki yavaşlamanın ve jeopolitik belirsizliklerin bankacılık sektöründe baskı yarattığını söyledi. Alman bankalarının ise Avrupa’nın geri kalanındaki meslektaşlarına kıyasla daha tehlikeli bir konumda olduğunu ekledi.

En etkili strateji programlarının İskandinavya ve Benelüks bölgelerinde olduğunu aktardı.

En Etkili StratejilerAvrupa bankalarının maliyet azaltma ve yeniden yapılandırma gibi adımlardan etkilendiğini söyleyen Ghose, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg gibi komşu ülkelerde ekonomi alanında birlik içerisinde hareket edildiğini dile getirdi.

En başarılı olarak gördüğü İskandinavya ve Benelüks bölgelerinde bankaların şube sayılarını son 10 yıl içinde yarı yarıya azalttığını, dijitalleşmeye önem vermeleri ve ileriye dönük atılımlarla esnek bir işgücü piyasasına sahip olabildiklerini sözlerine ekledi.

Deutsche Bank’ın hisse başı fiyatının Perşembe günkü işlemlerde tüm zamanların en düşük seviyesine yaklaştığını söyledi.

Deutsche BankAlmanya merkezli Deutsche Bank tarafından Temmuz ayında yapılan bir açıklamada, hisse senedi piyasasından çıkacağı bildirilmişti. Yeniden yapılandırma kapsamında 20 bin kişiyi işten çıkarması mevzu bahis olan bankanın hisse başı fiyatlarında bugün sert düşüş oldu. %2,10’luk düşüş gösteren hisse senedi fiyatı 5,89 Euro’ya geriledi. Bu düşüşlerin son yıllarda para aklama ve benzer skandallarla gündemde olmasının etkisiyle gerçekleştiği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum