Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi, Terra Çöküşünün Finans Sistemine Etkisini Değerlendirdi

Kripto tarihinin en büyük olaylarından biri olan Terra çöküşü, Citi analistleri tarafından masaya yatırıldı.
Citi, Terra Çöküşünün Finans Sistemine Etkisini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde Terra (LUNA) ekosistemdeki stablecoin olan UST’un 1 doların altına düşmesi sonrası büyük bir çöküş yaşamıştı. LUNA token değerinin neredeyse tamamını kaybetmiş ve yatırımcısının büyük zarar görmesine neden olmuştu.

Bu durum kripto para piyasasının genelini de olumsuz etkilemişti. Citi tarafından paylaşılan raporda, kripto para piyasalarının üçüncü en büyük stabilcoin olan TerraUSD’nin (UST) çöküşünün ardından geçen hafta baskı altına girdiğine yer verildi.

Etkinin Genişlemesi Beklenmiyor

Kripto piyasalarındaki düşüşü artan risk ortamına bağlayan Citi, dijital varlık piyasasının geleneksel varlık sınıflarına ve hanehalkı servetinin oluşumuna kıyasla hala nispeten küçük olması nedeniyle daha geniş bir ekonomik serpinti beklemediğini bildirdi.

Analistler, Bitcoin ve S&P 500 endeks vadeli işlemlerinde belirgin bir öncü etki görmediklerini söyledi. Rapora göre, Bitcoin ve hisse senetlerindeki son zayıflık olağan görünüyor.

BTC Üretim Maliyetine Yaklaştı

Raporda, Bitcoin’deki oynaklığın sürmesi bekleniyor ve potansiyel düzenleyici eylemler de dahil olmak üzere birçok faktörün bunu etkilediğine yer verildi. Citi, BTC fiyatının üretim maliyeti ve spot benimseme modeli zımni değerlemelerine yakın değere düştüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Banka, üretim maliyetlerini taban olarak görüyor çünkü bu seviyelerin altında madencilik için daha az ekonomik olacak. Bu da hash oranlarında bir düşüşe ve Bitcoin madenciliği ödül oranını sabit tutmak için algoritma zorluğunda bir ayarlamaya neden olabilir.

Geçtiğimiz gün benzer bir araştırma, ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley tarafından yapılmıştı. Banka kripto para piyasasındaki son düşüşü hisselerdeki kayıplardan ziyade, spekülasyonlara ve yüksek kaldıraç oranlarına bağlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın