Yatırım yapmaya başla!

Citi: “Müşterilerimiz Ticaret Savaşına Karşı Ayarlama Yapmaya Başladı”

Citi’nin Asya’daki hazine ve ticaret çözümleri birimi, müşterilerini ticaret gerilimlerine nasıl tepki verdikleri konusunda oyladı. Detaylar aşağıda;
Citi: “Müşterilerimiz Ticaret Savaşına Karşı Ayarlama Yapmaya Başladı”

ABD’li bankacılık grubu Citi, ABD ve partnerleri arasındaki ticaret savaşı nedeniyle şirket müşterilerinin tedarik zincirlerinde ayarlama yapmaya başladıklarını dile getirdi. Buna göre Citi’nin Asya’daki hazine ve ticaret çözümleri birimi, 64 şirketle bir anket gerçekleştirdi ki Asya, Amerika, Avrupa, Orta Doğu merkezli olan bu firmalar bankanın bölgedeki en büyük ticaret müşterileri arasında yer alıyordu.

Kasım ayı başlarında yapılan anket sonuçları, katılımcı şirketlerin yarısından fazlasının ABD’nin AB ve Çin gibi ticaret partnerleri arasındaki ek vergi savaşını atlatmak için üretim sahalarını değiştirmek ya da yenilerini keşfetmek gibi yollarla tedarik zincirlerini ayarlamaya çalıştıklarını gösterdi.

Citi bu şirketlerin isimleri ve onların planları hakkında bilgi vermese de müşterilerinin bazılarının ağlarının bir kısmını Güneydoğu Asya’ya kaydırdıklarını dile getirdi.

Citi Müşterilerimiz Ticaret Savaşına Karşı Önlem Alıyor Ayriyeten ankete katılan firmaların yaklaşık dörtte üçünün ABD ve Çin arasındaki tartışmaların bir yıldan fazla sürerek gerilimin kısa vadede çözüm bulmayacağını düşündükleri aktarıldı. Ankete katılan firmaların yarısı tedarik zincirlerinin tarifelerden halihazırda etkilendiğini belirtirken diğer yarısı da etkiyi gelecek yıl hissetmeyi beklediğini kaydetti.

Bankanın Asya Pasifik bölgesi için hazine ve ticaret çözümleri birimi başkanı, bu müşteri anketinin şirketlerin ticaret savaşının gerçeklerine karşı nasıl önlemler aldıklarını gösterdiğini vurguladı.

Citi Asya Pasifik Birimi Şirket Müşterileri İşlerini Çin'den Güneydoğu Asya'ya Kaydırıyor Öte yandan, Citi’nin anketinin dünya çapındaki ticaret gerilimleri arasında daha fazla şirket üretim ağında ayarlama yaparken gelmesine de dikkat çekildi. Örneğin; Harley-Davidson Haziran ayında Avrupa Birliği’ne gönderilen motosiklet üretiminin ABD dışındaki diğer uluslararası tesislere taşınacağını duyurmuştu.

Amerikan motosiklet üreticisi AB’nin ABD ithalatı üzerindeki misilleme tarifelerinin şirkete yılda 90 ila 100 milyon dolara mal olacağını tahmin etmişti.

Harley Davidson Üretim Ağını Kaydırıyor Asya’da Çinli firmaların da yükselen gerilimlerden gelen baskıyı hissetmeye başladıkları belirtilmiş, çeşitli medya raporları şirketlerin fabrikalarını Çin’den Güneydoğu Asya gibi düşük maliyetli lokasyonlara taşıma girişimlerini ortaya sermişti.

Bu noktada Citi, Güneydoğu Asya’ya taşınmanın, Asya’daki ticareti artırdığını bildirmiş, bölgedeki ticaret faaliyetlerinin artması da bankanın Asya içi ticarete bağlı gelirlerini bu yıl yüzde 20’den fazla artırmıştı. Bu büyüme Citi’nin küresel hazine ve ticaret çözümleri biriminin Temmuz – Eylül döneminde 19. ardışık büyümesini kaydetmesine izin vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum