Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citi Kurumsal Yatırımcılar için Kripto Saklama Hizmeti Sunacak

Yatırım bankası Citi, kurumsal müşterilerine kripto para saklama hizmeti sunmak için Metaco ile ortaklığını duyurdu.
Citi Kurumsal Yatırımcılar için Kripto Saklama Hizmeti Sunacak
Yorum

Kripto para ekosistemindeki büyüme, geleneksel finans sistemindeki oyuncuların bu alana yakınlaşmasında rol oynuyor. Geçtiğimiz dönemde bazı bankalar, özel müşterilerine yönelik kripto para saklama hizmeti sunacağını duyurmuştu.

ABD merkezli bankacılık devi Citibank, bankanın dijital varlıkları saklama yeteneklerini geliştirmek için İsviçreli kripto para saklama şirketi Metaco ile ortaklık kurulduğunu duyurdu. Citi açıklamasında, 27 trilyon dolarlık varlığı tuttuğunu ve Metaco’nun kripto saklama platformunu tamamen entegre etmeyi planladığını bildirdi.

Duyuru bankanın odak noktası olarak tokenize edilmiş menkul kıymetlere yöneldiği anlamına geliyor. Yani blok zincir teknolojisi kullanılarak taşınan hisse senetleri ve tahvillerin saklanması mümkün olabilir.

Citi ve Metaco’dan Ortaklık Açıklamaları

Citi Menkul Kıymet Hizmetleri Global Başkanı Okan Pekin ortaklıkla ilgili, “Yeni yerel dijital varlıklarla birlikte geleneksel yatırım varlıklarının artan dijitalleşmesine tanık oluyoruz. Müşterilerimiz için giderek daha alakalı hale gelen dijital varlık sınıflarını desteklemek için yeni yetenekler geliştiriyor ve geliştiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Goldman Sachs ve JPMorgan gibi Citi de müşterilerine Bitcoin vadeli işlemler ticareti sunuyor. Banka geçen yılın Kasım ayında, kurumsal müşteriler için bir dijital varlık bölümünü güçlendirmek için 100 çalışanı işe alma planından bahsetmişti.

Metaco CEO’su ve Kurucusu Adrien Treccani ise dijital ve geleneksel varlıklar arasında köprü kurma vizyonları doğrultusunda, Citi ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Bu girişimin dijital varlıkların kurumsal olarak benimsenmesi için piyasayı tanımlayan bir an olduğunu sözlerine ekledi.

Metaco, İspanyol BBVA ve GazpromBank dahil olmak üzere bir dizi banka için kripto saklama hizmeti sunuyor. İsviçreli teknoloji firması, dünya bankalarının çoğu için favori bir altyapı sağlayıcısı olan IBM’in dijital varlık bölümü ile çalışıyor .

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu