Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi: Çin Küresel Bankacılık Krizinde Güvenli Liman Olabilir

Citi ekonomistleri, son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan kriz karşısında, Çin’in güvenli bir sığınak olabileceğini belirtti.
Citi: Çin Küresel Bankacılık Krizinde Güvenli Liman Olabilir
HABER GİRİŞ

Citi ekonomistleri, ABD ve Avrupa’da bankacılık sektörünü çevreleyen son kargaşanın bu yıl Çin’i göreceli güvenli bir sığınak olarak öne çıkardığını belirtti. Çin’e ilişkin yatırımcı hissiyatı, geçen yıl Covid kontrolleri ve düzenleyici belirsizlik nedeniyle baskı altındaydı. Ülkenin tedbirleri gevşetmesi ile politika yapıcılar düzenleme konusunda daha net sinyaller gönderdi.

Citi ekonomistleri, otomobil satışlarının artması ve emlak satışlarının istikrar kazanmasıyla birlikte faaliyetlerin daha da artabileceğini belirtti. ABD ve Avrupa’daki ekonomiler yüksek finansal aksama riskiyle karşı karşıya kalırken, Çin’in küresel akranlarından ayrışabileceğini belirten analistler, bunun ülkenin büyümesi için bir koruma sağlayabileceğini söyledi.

Analistler Çin’e Karşı İyimser

Citi’nin Çin Başekonomisti Xiangrong Yu liderliğindeki bir ekip, “Uzun süredir Çin’in bu yıl büyük bir büyüme hedge’i olabileceği konusundaki görüşü tartışıyoruz. Son küresel bankacılık stresleri belki de bu tezi güçlendirmiştir” notunu düştü.

Bankanın ekonomistleri, Çin’in büyüme primi, mali sağlamlığı, politika disiplini ve yeni politik ekonomi döngüsü göz önüne alındığında güvenli bir liman olabileceğini belirtti. Çin Halk Bankası’nın zorunlu karşılık oranını düşürme kararı gibi son eylemlerin küresel oynaklıklar arasında politika desteğinin güvencesini gösterdiğine dikkat çektiler.

Ekonomistler, “Belki de ABD’nin son yıllarda yaşadıklarından ders alan Çin Halk Bankası, pandemi döneminde bile gevşeme konusunda ihtiyatlı davrandı ve büyüme tekrar yoluna girdiğinde hızla bekle ve gör moduna geçebilir” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Çin’in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ının (GSYİH) bu yıl beklenti üstü bir büyüme göstermesi beklenirken, ekonomistler para biriminde de bir artış görüyor.

Citi ekonomistleri, yurt dışında su yüzüne çıkan agresif faiz oranlarındaki istenmeyen artışlarla birlikte, toparlanma tezi gerçekleşirse, ticaretin yeniden açılmasının ardından Çin’e sermaye girişlerinin yeniden başlayabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.