Yatırım yapmaya başla!

Citi CEO’su: “Fintech Yükselirken Geleneksel Bankaların Nesli Tükeniyor”

Citi’nin küresel bireysel bankacılık CEO’su Stephen Bird, geleneksel bankaların neslinin tükenme aşamasında olduğunu söyleyerek finansal teknolojiye dair konuştu. Detaylar şöyle;
Citi CEO’su: “Fintech Yükselirken Geleneksel Bankaların Nesli Tükeniyor”

Citi’nin küresel bireysel bankacılık CEO’su Stephen Bird, bankaların devam eden bir yok oluş evresinde ayakta kalabilmeleri için yeni teknolojilere ayak uydurmaları gerektiğini söyledi. Sonuçta; bazıları yüzlerce yıl öncesine dayanan kurallar hızla değişip ortadan kalkarken, küresel bankaların da durumu benimsemeye ve yeni finansal teknolojilere ağırlık vermeye başladıkları biliniyor.

Gerçek uzun süredir böyle olsa da mevcut inovasyon hızı, finansal ezici güçlerin Citi CEO’sunun da dediği gibi kitlesel bir yok oluş riskiyle karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Keza Lehman Brothers çöküşünün ardından ortaya çıkan yeni banka türü olarak da tanımlanan fintech şirketleri, günümüzün sektöründe sarsıcı etkiler yaratmaya devam ediyor.

Adyen, N26, Revolut, PayPal, Funding Circle ve daha bir dizi farklı fintech girişimi hızla yükselip doğacak girişimlere ön ayak olurken, geleneksel bankaları arkalarında bırakıyor.

Citi CEO'su Stephen Bird Fintech YükseliyorFinansal teknoloji ya da kısaltılmış haliyle fintech firmalarının yükselişi arasında geleneksel bankalar ise teknolojinin hızla değişebileceğini ancak bankacılık temellerinin değişmediğini vurgulayarak uyum sağlamaya çalışıyor. Citi’nin küresel bireysel bankacılık CEO’su Stephen Bird de şu andaki değişikliklerin daha önce görülmemiş bir ölçekte gerçekleşebileceğini fakat 1812’de kurulan bankasının geçişi sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Hong Kong’daki FinTech Haftası konferansında konuşan Bird; “200 yaşında olmanın yararı, hayatta kalma DNA’sına sahip olmamızdır ve bu kim olduğumuzun özüdür” dedi.

Citi CEO'su: 200 Yaşındayız ve Hayatta Kalma DNA'sına Sahibiz “Bir neslin tükenme evresinde yaşadığımızı düşünüyoruz” ifadeleriyle dikkat çeken Citi CEO’su, bunun kademeli bir şey olmadığını çığır aşan bir değişiklik olduğunu vurguladı. Yeni finansal oyuncuların patlamasını göz önüne aldığında sabit bankaların hız, elverişlilik, güven ve müşteri sayısını artırmak için derin bir yeniden değişim mühendisliği sürecine girmesi gerektiğini söyleyen CEO, örneğin şirketin ABD’de büyük bir avantaj elde ettiğini dile getirdi.

Buna göre Citi ABD’de müşterilerini aktif olarak dinleyerek yeni şeyler geliştirmenin yollarını buldu ve bu yönüyle üstünlük sağladı.

Citi CEO'su Geleneksel Bankalar Değişime Ayak Uydurmalı Söz konusu birlikte yaratma deneyimini geliştirmek için 20 bin kadar oturum yaptıklarını vurgulayan Bird, bankayı Kuzey Amerika’da en hızlı büyüyen mobil üs olarak tanımladı.

İlaveten Bird, Citi’nin dönüşümüne yardım etmek için gereken zihniyete sahip olan PayPal ve Amazon çalışanları gibi kişileri işe aldıklarının üzerini çizdi. Hong Kong’daki aynı panelde konuşan Standard Chartered Büyük Çin ve Kuzey Asya CEO’su Ben Hung da Bird gibi bankacılık temellerinin değişmediğinden bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum