Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi Analistlerinden İddialı Tahmin: Altın 2025’te Ne Kadar Olacak?

Citi analistlerine göre ons altının fiyatı gelecek yıl 3000 dolara kadar çıkabilir. Analistler petrol beklentisini de paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
Citi Analistlerinden İddialı Tahmin: Altın 2025’te Ne Kadar Olacak?
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların yakından takip ettiği güvenli liman altın için yeni bir tahmin yapıldı. Yatırım bankası Citibank’tan analistler, altın fiyatlarının 12 ila 18 ay içerisinde 3.000 dolara kadar çıkabileceği yorumunda bulundu.

Analistlere göre petrolün varil fiyatı ise 100 dolar seviyesine ulaşabilir. Citi’nin Kuzey Amerika emtia araştırma başkanı Aakash Doshi, merkez bankalarının sarı metal alımlarını keskin bir şekilde artırması, olası bir stagflasyon veya derin bir küresel durgunluk durumunda yüzde 50’den fazla artabileceğini belirtti. Ons altın bugün itibarıyla 2.016 dolar seviyesinde bulunuyor.

Ons altın saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Doshi gelişmekte olan merkez bankalarının atacağı adımların, dolarda güven krizine yol açabileceğini belirtti. Bunun altına olan talebi ikiye katlayacağını ve fiyatlarda itici güç olabileceğini sözlerine ekledi.

Citi, rezervleri çeşitlendirmek ve kredi riskini azaltmak isteyen merkez bankalarının altın alımlarının son yıllarda rekor seviyelere yükseldiğini belirtti. Altın alımlarına Çin ve Rusya merkez bankaları öncülük ederken, Hindistan, Türkiye ve Brezilya da külçe alımlarını artırıyor.

Analistlere göre altını 3.000 dolara çıkarabilecek bir diğer tetikleyici ise ABD Merkez Bankası’nı faiz oranlarını hızla düşürmeye teşvik edebilecek küresel durgunluk olabilir.

GCM Yatırım Banner

Doshi, bunun düşük olasılıklı bir senaryo olduğunu belirterek, “Bu, frenlerin yüzde 3′e değil yüzde 1 veya daha düşük bir seviyeye kesildiği anlamına geliyor. Bu bizi 3.000 dolara götürecektir” ifadelerini kullandı.

Altın fiyatları faiz oranlarıyla ters bir korelasyona sahiptir. Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak tahvil gibi sabit getirili varlıklara kıyasla daha cazip hale geliyor.

Citi, külçe için temel senaryonun 2024′ün ikinci yarısında 2.150 dolar olduğunu ve altının fiyatının ilk yarıda ortalama 2.000 doların biraz üzerinde olacağını tahmin ediyor. Doshi, 2024′ün sonuna doğru yeni bir rekora ulaşılabileceğini vurguladı.

Citi’den Petrol Tahmini

Ham petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Citi araştırma raporunda petrol tahminine de yer verdi. Raporda petrol fiyatının yeniden 100 dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

Doshi, petrolün varil başına 100 dolara ulaşmasındaki katalizörlerin arasında daha yüksek jeopolitik riskler, daha derin OPEC+ kesintileri ve önemli petrol üreten bölgelerdeki arz kesintileri yer aldığını söyledi.

Son gelişmeler, İsrail ile Lübnan sınırında gerilimin arttığını gösteriyor ve Gazze’deki savaşın Orta Doğu’nun başka yerlerine yayılabileceği yönündeki korkuları artırıyor.

Doshi, Irak, İran, Libya, Nijerya ve Venezuela’nın tedarik kesintilerine karşı savunmasız olduğunu, ABD’nin İran ve Venezuela’ya yönelik daha sert yaptırım politikasının potansiyel olarak gündemde olduğunu belirtti. Brent petrol varil fiyatı 83 dolar seviyesinde bulunuyor. Ham petrol ise 78 dolardan alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.