Yatırım yapmaya başla!

Cisco Systems Binlerce Çalışanını Neden İşten Çıkarıyor?

Cisco Systems Binlerce Çalışanını Neden İşten Çıkarıyor?

Bilim sektörünün en önemli şirketlerinden biri konumunda olan ABD merkezli Cisco Systems Inc. bugün radikal bir karar aldığını kamuoyuna duyurdu. 1984 yılında Kaliforniya’da hayata geçirilen kuruluş, kısa süre içerisinde dünya devleri arasında yerini almayı başarmıştı. Ancak küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve şirket karlarının eskiye nazaran gerilemeler göstermesi, dünya devi diğer şirketlerde olduğu gibi Cisco’yu da etkisi altına aldı.

Ağ ekipmanları üretiminde dünya genelindeki iş gücünün yaklaşık olarak yüzde 20’sine sahip olan Cisco, bugün yaptığı açıklamayla 14 bin çalışanın işine son vereceğini duyurdu. Toplamda 70 binden fazla çalışanı bulunan Cisco’nun, bundan sonraki süreçte yazılım odaklı bir gelecek planladığı düşünülüyor. Çeşitli kaynaklardan ortaya atılan iddialara göre şirket, küresel ekonominin negatif yansımalarını derinden hissettiği bir süreçten geçmekte ve bu süreç içerisinde köklü değişiklikler hedefliyor. Bu değişikliklerin temel noktası ise Cisco’nun önümüzdeki dönem içerisinde donanımsal alandan ayrılarak, yazılımsal alana ağırlık vermesi olacak.

Cisco ve yazılım devi şirketler neden kesintiye gidiyor?

Dünyanın en önemli yazılım kuruluşlarından olan Microsoft ve HP de bu yıl içerisinde kesintiye gideceklerini açıklamışlardı. Cisco’nun yanı sıra dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başaran devlerin, böylesine radikal kararlar alması global piyasayı şaşkınlığa uğratıyor. Ancak yılın başından itibaren küresel ekonomide yaşanan sansasyonlar ve negatif seyir şirketleri çıkmaza sokuyor. Hatırlanacağı üzere Microsoft Haziran ayında yaptığı açıklamada, önümüzdeki 12 aylık süreç içerisinde 3  bine yakın çalışanının işine son vereceğini dile getirmişti. Bu rakam ise şirketin iş gücünün yaklaşık yüzde 4’lük kısmına denk geliyor. Hepimizin yakından bildiği üzere Microsoft, ekonomik anlamda zor günler geçiriyor. Geçen ay açıklanan finansal verilerde, 7 yılın ardından Microsoft’un yıllık mali geliri ilk kez düştü açıklaması gündemi sarsmıştı. HP ise işten çıkarma ve kesintilerle ilgili olarak Şubat ayında kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklamada şirket, 2016 yılının bitimine kadar ortalama olarak 3 bin çalışanının işine son vereceğini ve kesintilere gidileceğini dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum