Yatırım yapmaya başla!

Cisco 5G Teknolojilerinin Tek Bir Ülkenin Tekelinde Olamayacağını Açıkladı

Dünyanın önde gelen ağ teknolojileri şirketi Cisco’nun Başkan Yardımcısı Duy Diedrich, yeni nesil mobil altyapının tek bir ülkenin tekelinde olamayacağını söyledi.
Cisco 5G Teknolojilerinin Tek Bir Ülkenin Tekelinde Olamayacağını Açıkladı

2019 yılı itibariyle 5G altyapısına yönelik yatırımların ve kullanım alanının hızla arttığına tanık ouyoruz. Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri yeni modellerinde 5G desteğine yer vermeye başladı. Tahmin edileceği üzere yeni nesil altyapıda mevcut 4G’ye göre çok daha yüksek indirme ve yükleme hızlarına ulaşılabiliyor.

Huawei, Samsung, Xiaomi gibi pek çok şirket amiral gemilerinde bu desteği sunmaya başladı. Ancak bu teknolojide Çin merkezli şirketlerin çok daha önde olduğunu söylenebilir. Ülkenin büyük bölümünde 5G altyapıları kurulmaya başlandı. Dünya genelinde halen çok kısıtı olan bu altyapının Çin’de hızla yaygınlaştığı görülüyor.

Yatırım yapan şirketlerin başında ise Huawei geliyor. Sektörün önde gelen ağ teknolojileri şirketi Cisco ise Çin’in bu denli ilerleyişinden rahatsız görünüyor. Şirketin başkan yardımcısı Guy Diedrich, herhangi bir ülke ya da şirketin 5G üzerinde tekel oluşturamayacağını ifade etti. Diedrich’in buradan Çinli şirketleri ve özellikle Huawei’yi kastettiği görülüyor.

Cisco’dan 5G için Tekel Yorumu

Cisco’dan 5G için Tekel Yorumu

Çinli şirketlerin 5G’ye yönelik büyük yatırımları ve hızla yaygınlaşmaları diğer çevreler tarafından endişe ile karşılanıyor. Huawei gibi teknoloji şirketlerinin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürüteceği yorumları yapılmaya başlandı.

Cisco Başkan Yardımcısı Guy Diedrich, ABD ve İngiltere’deki yetkililere seslendi ve Çin’li teknoloji şirketlerinin güvenlik tehdidi olabileceğine dair uyarılarda bulundu. Huawei bugüne kadar Çin hükümeti lehine herhangi bir faaliyete bulunduğunu her fırsatta inkar etti.

Cisco’nun 31 ülke ile beraber Dijital Hızlandırma adlı bir projeye öncülük ettiğini açıklayan Diedrich, bazı ülkelerin 5G için yatırımlarına hız verdiğini ifade etti. Cisco’nun dünyanın dört bir yanında 60 bin ortak ile çalıştığını belirten yetkili, Nokia, Ericsson gibi önde şirketlere büyük iş düştüğünü ve yeni ortaklıklara açık olduklarının altını çizdi.

5G’nin teknik anlamda büyük yeniliklere zemin hazırladığını ifade eden Diedrich, özellile nesnelerin interneti ve yeni nesil Wi-Fi 6 standartlarında hızlı bir gelişim beklediklerini söyledi.

Ticaret Savaşları 5G’yi Olumsuz Etkiliyor

Ticaret Savaşları 5G’yi Olumsuz Etkiliyor

Cisco yöneticisi Diedrich’in dikkat çeken açıklamalarından birisi ise ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarına yönelik oldu. Yetkili ticaret savaşları ve iki ülke arasındaki sorunların çözülmemesi nedeniyle 5G yatırımlarını olumsuz etkilediğini söyledi. Konuyla ilgili açıklamasında “Ticaret savaşları kimseye yarar sağlamaz ve gereksiz yere ülkelerin ve şirketlerin dijitalleşmeye ayırdığı harcamaları kısıtlar.” diye konuştu.

ABD merkezli Cisco, siber güvenlik sağlayıcıları arasında en yüksek gelire sahip şirket olarak biliniyor. Şirketin günde 20 milyar siber saldırıyı durdurduğu belirtilirken, çok sayıda ülkeye siber güvenlik desteği veriyor. Önümüzdeki yıl itibariyle 5G’ye yönelik daha somut gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Bilindiği üzere şu an 5G destekli telefonlar yüksek fiyat etiketi ile dikkat çekiyor. Samsung ve Xiaomi gibi başlıca akıllı telefon üreticileri ise bu teknolojiye orta seviye modellerine yer vererek daha fazla kullanıcıya ulaştırmayı hedefliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum