Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cirolar Ocak’ta Arttı! En Yüksek Artışı Hizmet Kaydetti

TÜİK, 2022’nin ilk ayına ilişkin ciro endekslerini açıkladı. Ocak ayında toplam ciroda yüzde yüzde 90 üzerinde artış oldu. Detaylar geliyor…
Cirolar Ocak’ta Arttı! En Yüksek Artışı Hizmet Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre Ocak 2022’de sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi yüzde 90,9 arttı.

Toplam cironun alt detaylarında yıllık en yüksek artış hizmet ciro endeksinde yüzde 116,9’la oldu. Ardından yüzde 106,1’le sanayi sektörü ciro endeksi geldi. İnşaat ciro endeksi yüzde 62,3, ticaret ciro endeksi yüzde 76,1, arttı.

Toplam Ciro Ocak
KAYNAK: TÜİK

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi aylık yüzde 3,6 arttı. Aylık bazda en yüksek artış yine hizmette (yüzde 11,9) kaydedildi. Sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 2,2, inşaat ciro endeksi yüzde 11,3, ticaret ciro endeksi yüzde 1,5 arttı.

Hem aylık hem de yıllık bazda en yüksek artışı kaydeden hizmet sektörünün alt kategorilerinde konaklama ve yiyecek değişimi dikkat çekti. Yıllık bazda konaklama ve yiyecek yüzde 172,1 ile en yüksek artışı kaydetti. Aylık bazda ise alt kategoride ciro yüzde 2,1 azalarak en düşük performansı kaydetti.

Aralık’ta Toplam Ciroda Yüzde 82,4 Artış

2021’in son ayında toplam ciro yıllık yüzde 82,4 arttı. Yıllık bazda sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 101,4 ile en yükse artışı kaydetmişti.

İnşaat ciro endeksi yüzde 46,4, ticaret ciro endeksi yüzde 77,6, hizmet ciro endeksi yüzde 82,9 artmıştı. Aylık bazda toplam ciro yüzde 12,8 artarken sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 20,1, ticaret ciro endeksi yüzde 11,0, hizmet ciro endeksi yüzde 7,6 artış kaydetmişti. İnşaat ciro endeksi ise yüzde 4,6 azalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu