Yatırım yapmaya başla!

Araştırmacılar Cinsiyeti Ayırt Edilemeyen Yapay Zeka Sesi GeliştirdiBilindiği üzere son yıllarda yapay zeka teknolojisindeki gelişimin hızını takip etmek oldukça zor bir hal aldı. Dünyanın en büyük teknoloji devleri yapay zeka alanında büyük yatırımlar yapmakta. Özellikle Amazon, Google ve Apple gibi devlerin bu teknolojinin öncüsü olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bugüne kadar geliştirilen yapay zeka temelli asistanların, kadın sesi ile sunulduğuna tanık olmuşuzdur.

EquAl ve Virtue’da görevli araştırmacılar bugüne kadar denenmemiş bir şeyi denediler. Yapılan çalışma ile dünyada ilk kez cinsiyeti tanımlanamayan yapay zeka geliştirildi. Q adı verilen asistan sesi, insan kulağının cinsiyeti ayırt edemeyeceği bir frekans ile yaratılmış. Dinlediğiniz videoda gelen sesin kadın ya da erkek olduğuna karar vermek çok zor.

Ses kaydı yaratılırken, sesleri nötre en yakın kişilerden kayıt örnekleri aldılar. Bu kaydın deneyimlenmesi adına Avrupa genelinde 4.600 kişi üzerinde bir anket araştırması gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalar sonucunda 145 ve 175 Hz frekans aralığındaki seslerin nötr olarak algılanmaya en uygun sesler olduğu ortaya çıktı. Bu aralığın üzerindeki sesler kadın sesine yaklaşırken, altındaki sesler ise erkek sesine kayıyor.

Genel itibariyle kadın sesine sahip sanal asistanlara tanık oluyoruz. Google ve Apple’ın sanal asistanlarında erkek sesi seçeneğine yer verdiği biliniyor. Bazı otoritelere göre yapay zeka sesinin herhangi bir cinsiyete sahip olmaması gerektiği belirtiliyor. Cinsiyetsiz olarak geliştirilen Q sesine, önümüzdeki günlerde daha sık rastlayabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum