Yatırım yapmaya başla!

Gelecekle İlgili Endişelenen Çinli Tüketiciler Çok Fazla Harcama Yapmıyor

Analistler Çinli tüketicilerin çoğunun finansal olarak sağlıklı olduklarını savunsa da birçoğunun geleceğe dair belirsizlik nedeniyle fazla harcama yapmadığı söylendi. İşte detaylar;
Gelecekle İlgili Endişelenen Çinli Tüketiciler Çok Fazla Harcama Yapmıyor

Çin’in muazzam tüketici tabanı, zaten baskı altında olan bir ekonomi içerisinde dalgalanıyor. Analistler Çinli tüketicilerin çoğunun finansal olarak sağlıklı olduklarını savunsa da birçoğunun geleceğe dair belirsizlik nedeniyle fazla harcama yapmadığı söylendi.

JD Digits’in baş ekonomisti Jian Guang Shen de konuyla ilgili; “tüketimdeki düşüş en büyük risktir çünkü herkes yatırımlardaki düşüşü zaten biliyor, ayrıca herkes ticaret gerilimlerini de biliyor” sözleriyle görüş bildirdi. Mizuho Securities Asia’da da baş ekonomistlik yapmış olan Jian Guang Shen; insanların bu yılki duruma güveninin düştüğünü ve tüketimin de bundan etkilendiğini dile getirdi.

Önümüzdeki birkaç ayda tüketimin yavaşlamaya devam edeceğini kaydeden ekonomist, halihazırda perakende satışların Ekim’de yüzde 8.6’ya düştüğünü hatırlattı.

Önümüzdeki Birkaç Ayda Tüketim Daha YavaşlayacakKaldı ki bu durum, geçtiğimiz yıllarda genellikle yüzde 10 civarında büyüme gösteren rakamların tam zıttı yöndeydi. Ayriyeten dünyanın en büyük otomobil pazarındaki otomobil satışları da son iki ay içinde yüzde 11.5’in üzerinde düşüş göstermişti. Bu da Wind Info veri tabanındaki resmi figürlere göre oranın neredeyse 6 yıldan uzun bir süredir ilk kez düşüş gösterdiğini ortaya çıkarmıştı.

Keza danışmanlık firmasının McKinsey’nin kıdemli ortaklarından Daniel Zipser de ekonominin ileride kötüleşeceğine dair endişeler olduğundan bahsetti.

Çinli Tüketiciler Ekonominin Kötüleşeceğine İnanıyor“İnsanların hala yeni bir araba almak için paraları var ama yine de beklemede kalacaklar” diyen Zipser’in yorumları diğer uzmanlarınkiyle örtüştü. Sonuçta Çin ekonomisi hükümetin borçla beslenen büyümeye olan bağımlılığını azaltma çabaları arasında yavaşlamıştı ve bu durum işletmelerin finansman elde etmelerini zorlaştırmıştı. Hatta Çin ülke borçlarının küçük işletmelerde yarattığı finansal kaynak sorunu ile ilgili Xi Jinping ve diğer yetkililerin alarma geçtikleri biliniyordu.

Bunların yanında dolar karşısında zayıflayan bir Çin yuanı ile çöken Çin borsaları da güvenin artmasına yardımcı olmamışlardı.

Zayıf Çin Yuanı ve Çöken Hisseler Tüketicileri Engelliyor İlave olarak, pek çok Çinli tüketici P2P dolandırıcılıkları ile karşılaşmış ve güven iyiden iyiye azalmıştı. Artan sayıda Çinlinin ev ipoteği yükü altında ezildiğini de vurgulayan McKinsey’den Zipser, ülkedeki hanehalkı borçlarının Çin’in yıllık gelirinin yüzde 100’ünden daha fazla olduğunu dile getirdi. Yine de bu baskılar, Çinlilerin harcamasını tamamen durdurmadı. Çin’in perakende satışlarda yüzde 8.6 oranında büyümesi ABD’nin Ekim ayındaki yıllık yüzde 4.6’lık seviyesinin epey üzerindeydi.

Analistler ayrıca Çin’in seyahat, sağlık ve yemek konusunda daha fazla harcama yaptıklarını, artırılmış gerçeklik ve yüz tanıma özelliğini içeren yeni satış taktiklerinden memnun olduklarını aktardı. Yeni moda ayrıca geleneksel perakendecilere yardım etmekti ki son 12 ayda Pekin alışveriş merkezlerindeki yeni açılışların yüzde 37’si yiyecek ve içecek üzerineydi.

Gayrimenkul şirketi JLL’nin araştırma müdürü Linda Yu da son zamanlarda spor giyim ve ev aksesuarları mağazası açılışlarında önemli bir büyüme gördüklerini söyledi. “Çinli tüketicinin genellikle sağlıklı olduğunu düşünüyoruz, sahip olduklarını gösterme konusunda fazla iyi değiller çünkü gerçekten iyi yaşamakla ilgileniyorlar.” diyerek görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum