Yatırım yapmaya başla!

Pekin Sağlam Dursa da Çinli Şirketlerin Ticaret Savaşı Endişeleri Gözden Kaçmıyor!

Pekin sağlam dursa da pek çok Çinli şirket ticaret savaşı konusunda endişelendiğini kabul ediyor. Detaylar haberimizde;
Pekin Sağlam Dursa da Çinli Şirketlerin Ticaret Savaşı Endişeleri Gözden Kaçmıyor!

Ticaret savaşı tüm hızıyla yükselmeye devam ederken, Çin’in ABD tehditleri karşısında kararlı bir duruş sergilediği gözlerden kaçmıyor. Ancak bu noktada Pekin’in sağlam duruşuna rağmen Çinli şirketlerin ticaret anlaşmazlığıyla ilgili endişeli olmaları dikkat çekti.

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC), geçen ayki açıklamasında bankaların karşı karşıya kaldıkları asıl zorluğu; artan dengesizlik ile uluslararası çevredeki belirsizlik ve yoğunlaşan küresel finansal piyasalardaki dalgalanma olarak belirtmişti. Ayrıca artan ABD – Çin geriliminin birçok sektörü olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekmişti.

Bununla birlikte, pek çok şirket ticaret gerili risklerinden hiç bahsetmemiş ya da bunun işlerini etkileme ihtimalinin çok düşük olduğunu dile getirmişti.

Çinli Şirketler Ticaret Savaşından Dolayı EndişeliOnlardan bir tanesi de komisyonculuk ve yatırımcılık grubu CLSA’nın CEO’su olmuş, Jonathan Slone ABD – Çin savaşıyla ilgili korkuların abartılı olduğunu söylemişti. Hal böyleyken, Çin’in ticaret savaşı endişeleri konusunda adeta ikiye bölündüğü gözlemlenmişti. Sonuçta, Pekin en büyük ticaret partnerinin tarifeleri karşısında sağlam dursa da çoğu devlete ait bazı şirketlerin endişeli olmalarının üzeri çizildi.

Örneğin; ICBC geçen ay yaptığı açıklamada yükselen ticaret geriliminin pek çok sektörü olumsuz etkileyebileceğini belirtmişti.

ICBC Ticaret Savaşı EndişeleriVarlıkları bakımından dünyanın en büyük bankası olan ICBC’nin yıl ortası raporundaki bilgilerde, geçen aya dair finansal belgeler ve analist yorumlarıyla Çin’deki ticaret risklerinden bahsedildiği söylendi. Özellikle de Yantai China Pet Foods’un ABD Başkanı Donald Trump’ın 200 milyar dolarlık ürüne % 25 oranında vergi getirmesinin potansiyel etkileri üzerinde ayrıntılı bir analiz sunduğu kaydedildi.

Orta büyüklükteki şirketin faaliyet gelirlerinin yaklaşık % 30’unun ABD ihracatından geldiği ve ek vergilerin firmayı nasıl etkileyeceğine değinildi.

Yantai China Pet Foods Ticaret Endişeleri YorumuÇinli şirketin % 25’lik tarife yükünün tamamını karşılaması gerekiyorsa, o zaman bu yılki aktif karlılığın % 4.6 oranında olacağı, ABD’ye ihracatın durdurulmasının mal varlıklarının getirisini % 5’e düşüreceği dile getirildi. Ayrıca evcil hayvan gıdası şirketi, Çin ve Avrupa’daki talep artışının ABD ihracatındaki düşüşü dengeleyeceğini umduğunu söyledi. Firmanı ayrıca ABD’deki toplam satışların % 15’ini oluşturan bir fabrikası olduğu bilgisine yer verdi.

Raporda iki yıllık bir süre zarfında, varlıkların ortalama getirisinin % 6’nın altına düşmeyeceği, bunun şirketin dönüştürülebilir tahvil ihracına izin vereceği kaydedildi.

Raporda Ticaret Savaşı Olası etkileriTicaret gerilimlerinin etkilerinden bahseden başka bir firma olan China Southern Airlines da 2018 yılının ikinci yarısında ABD ile Çin arasındaki gerginliğin Çin ekonomisi üzerindeki baskıyı artırabileceğini söylemişti. Havayolu sektörünün yüksek petrol fiyatları ve yuan volatilitesi gibi zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirten şirket, bunun kısa vadede faaliyet karı için sıkıntı yaratacağını belirtmişti.

Jiangsu Sunshine da Çin’in Avrupa’ya, ABD’ye ve Japonya’ya yaptığı tekstil ithalatının payının bu yıl azaldığını söyleyerek, gelişen ülkelerdeki belirsizlik ve yuandaki düşüşle ilgili endişelerini dile getirmişti. Şangay Pudong Bankası da ABD – Çin ticaret savaşının Çin’in ekonomik büyümesi ile ilgili belirsizliği artıracağını aktarmıştı. Nihayetinde; Pekin – Washington arasındaki savaşta Çin sağlam dursa da Çinli şirketlerin endişeli oldukları gözden kaçmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum