Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli Şirketler Ticaret Savaşına Rağmen Halka Arz için ABD Borsalarına Akın Ediyor!

Washington ve Pekin arasındaki gerginlikler, şaşırtıcı biçimde Çinli şirketlerin ABD’ye akın etmelerini engelleyemedi. Detaylar haberimizde;
Çinli Şirketler Ticaret Savaşına Rağmen Halka Arz için ABD Borsalarına Akın Ediyor!
HABER GİRİŞ

ABD ile Çin arasındaki gerginlikler yıl boyunca iş dünyasının manşetlerinde olmasına rağmen bu durum Çinli şirketlerin ABD’ye akın etmelerini engelleyemedi. Hatta verilere bakıldığında bu yıl geçen yıla kıyasla çok daha fazla Çinli şirketin halka arz edildiği görüldü.

Hukuk firması Baker McKenzie’nin elindeki verilere göre bu yıl ABD’de Çinli şirketler tarafından 37 ilk halka arz yapıldı ve toplamda 9.2 milyar dolar elde edildi. Bu da geçen yılın toplamda 3.6 milyar dolar elde edilen 20 ilk halka arzına kıyasla oranın açık bir şekilde arttığını gösterdi.

Bu yıl birçok Çinli şirketin halka arz edilmesi için itici güç olan Nasdaq’ın da Asya firmalarının kendi borsasında listelenmeye devam etmesi için hala çalıştığı kaydedildi.

Ticaret Savaşına Rağmen ABD’de Listelenen Çinli Şirketlerin Sayısı ArttıNasdaq Asya Pasifik Başkanı Bob McCooey de bugün verdiği bir demeçte şu ifadelerle görüş bildirdi: “Asya’da yerel piyasaların dışında başka yerde listelemeye karar veren şirketlerden oluşan küçük topluluklar var ve biz onları aktif bir şekilde izliyor ve onların Nasdaq’a ait olduğunu düşünüyoruz.”

McCooey Nasdaq’ın bu yıl 180’den fazla halka arz gerçekleştirdiğini ve 2017’deki 136 IPO’ya göre artış olduğunu dile getirdi.

Nasdaq Bu Yıl 2017'den Daha Çok IPO GerçekleştirildiNasdaq’taki yeni listelemeler arasında Çin’in Netflix’i olarak tanımlanan ve ilk gününde 2.25 milyar dolar elde eden iQiyi ile Çinli e-ticaret şirketi Pinduoduo’nun 1.6 milyar dolarlık listelemesi vardı. McCooey bu noktada, ticaret savaşı dolayısıyla halka arz planlarını erteleyen şirketlerle karşılaşmadığını çünkü ABD’de listelenen pek çok Çinli firmanın dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki tarife mücadelesinde doğrudan ateş hattında olmadığını vurguladı.

Nasdaq’ın kıdemli yöneticisi Bob McCooey ayrıca ABD ile Çin arasındaki gerginliklerin ABD’deki listeleme ivmesini raydan çıkartacağını düşünmediğini aktardı.

Nasdaq Yöneticisi ABD Çin Gerilimi Listeleme İvmesini Etkilemeyecek “Gelecek yıl 180’den fazla listeleme yapacağımızı söyleyemem ancak halka arz piyasasının çok güçlü olmaya devam edeceğini düşünüyorum. Ticaret gerilimleri, kısa ya da orta vadede bir şekilde çözüm bulacaktır.” diyerek de ne kadar iyimser olduğunu ifade etti. Öte yandan, Baker McKenzie de 2018’deki halka arzların değerinin yıllık bazda yüzde 5 artarak 219.4 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Fakat halka arz sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 17 düşerek 1448’e gerilemişti.

GCM Yatırım Banner
Baker McKenzie, küresel halka arz piyasasının kendi ülkelerinin dışında fonlama bulan Çinli şirketler tarafından desteklendiğinin de üzerini çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Baker McKenzie yöneticilerinden Ashok Lalwani de bu ayın başlarında yayınlanan bir raporda; şirketlerin artık nerede listelenecekleri konusunda coğrafyaya bağlı olmadıklarını, hedeflerini karşılayan yerlere çekildiklerini dile getirmişti.

Bununla birlikte Çinli şirketlerin ABD borsalarına çekilmesiyle ilgili; “Mesele artık bir pazarın neden çekici olmadığı değil, diğerini ihtiyaca neden daha uygun olduğu. Çin gelişme gösterse de ABD inovasyon merkezi olmuştur ve araştırma kapsamı dahil teknoloji listelemelerinin listeleme sonrasında başarılı olması için gereken desteği vermektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.