Yatırım yapmaya başla!

Çinli Şirketlerin ABD Yerine Hong Kong’a Taşınması Milyarlar Getirecek

Çinli şirketlerin ABD yerine Hong Kong Borsası'nda halka arz edilmesi için yapılan düzenlemeler sonucunda şehre 500 milyar dolardan fazla gelebilir.
Çinli Şirketlerin ABD Yerine Hong Kong’a Taşınması Milyarlar Getirecek

ABD ile Çin arasında geçen şiddetli ticaret savaşı, borsa ve halka arz anlamında bazı değişikliklerin gerekli olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bir yılı aşkın süredir, ABD’de listelenen Çinli şirketlerin yurda dönmesi için çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Hatta bu konuda atılan ilk adımlardan biri, Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın ikincil halka arzını Hong Kong borsasında gerçekleştirmesi oldu.

Alibaba’nın ardından birçok Çinli devin ABD borsaları yerine Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nı tercih etmesi için bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Bunların hayata geçmeye başladığını gördük. Ancak şehir devletinde yaşanan protestolar, bu gelişmeyi bir miktar gölgelemiş oldu.

Ticaret savaşının şiddetlendiği dönemde, Çin’in ABD’de listelenen şirketlerinin yurda dönmesi için bulunduğu girişimin ilk ürünlerinden birisi Star Market olmuştu. ABD’nin ünlü teknoloji borsası Nasdaq’a benzer bir şekilde oluşturulan Star Market, 25 şirketle ilk işlemlerine başlamıştı.

Şimdi ise Amerikan yatırım bankası Jefferies’e göre; Hong Konglu Hang Seng Endeksi’nin (HSI) yenilenmesinin ardından büyük ölçüde Çin’e odaklanacak.

Hang Seng Endeksinde Değişikliğe Gidildi

İkincil Halka Arz Şirketlerinin Endekslere Dail Olma Uygunlukları
Kaynak: HSI.com.hk

Geçen ay açıklanan büyük bir değişiklik ile 50 yaşındaki Hang Seng endeksi, ilk kez yurt dışı birincil girişleri ve çift sınıf hisseleri olan şirketlerin karşılaştırma endeksine dahil edilmesine izin verecek. Hang Seng Indexes tarafından yapılan bir anketin sonucunu yukarıda görüyorsunuz.

Jefferies, ABD’de şu anda Hong Kong’a akın edebilecek 31 Çinli şirket olduğunu söylerken, bu listeleme göçünün Hong Kong’a 557 milyar dolar getirebileceğini belirledi.

Ağırlıklı Oy Hakkı Şirketlerinin HSI ve HSCEİ Endekslerine Dahil Olma Uygunlukları
Kaynak: HSI.com.hk

Şu anda ABD’de listelenen şirketler, Hong Kong Borsası’nda ikincil bir halka arz ile listelenebiliyorlar. Ancak en son kural değişikliği öncesinde, endekse ve onu izleyen fonlara dahil edilemiyorlardı.

Hang Seng Endeksine Bağlı Fonların Bazıları
Kaynak: HSI.com.hk

ABD Senatosu geçen ay birçok Çinli şirketin Amerikan borsalarında işlem görmesini yasaklayabilecek bir tasarıya geçti. Analistler, bunun birçoğunun yurt içinde listeye girmesine neden olabileceğini düşünüyorlar.

Hang Seng endeksinin önümüzdeki 18 ay boyunca yeni bir form kazanması bekleniyor. Jefferies tarafından yayımlanan bir notta, endeksin büyük ölçüde teknoloji, e-ticaret ve bilişim teknolojileri ağırlıklı olarak safkan bir şekilde Çin’e geçebileceğini yazdı.

HSI, Hong Kong’u Çok Temsil Etmiyor

HSI'nın Sadece %35'inin Hong Kong'u Temsil Etmesi Tercih Ediliyor
Kaynak: HSI.com.hk

ABD’li yatırım bankası, HSI’nın artık Hong Kong’u pek temsil etmediğine ve şirketlerin gelirlerinin büyük bir kısmını Çin’den elde ettiğine de dikkat çekti. Banka, “Yeni Hang Seng bileşenleri mülkün ve muhtemelen finansalların ağırlığını azaltacaktır,” dedi.

Endeks şu anda 50 hisse senedini takip ediyor ve Jefferies’e göre toplam tahsisi %48’in üzerinde olan finansal hizmetler şirketlerine yöneliyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörü endeksin %10’undan fazlasını oluşturuyor.

Hong Kong Endeksinin Bileşim Değişimi
Kaynak: HSI.com.hk

ABD’li başka bir yatırım bankası olan Morgan Stanley’in geçen ay yayımladığı rapora göre; e-ticaret devi Alibaba, telefon üreticisi Xiaomi ve gıda dağıtım devi Meituan gibi üç Çinli devin endekse dahil olmasının avantajları kısa zamanda görülecek.

Diğer Çinli şirketler de geçen ay Hong Kong’da veya diğer yerlerde ikinci bir listeyi görüşmeye başladı. Teknoloji devi Baidu da geçen ay ABD’den ayrılma niyetini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum