Yatırım yapmaya başla!

Çinli Sinochem Energy 2 Milyar Dolarlık Halka Arz için Başvuru Yaptı!

Devlete ait Çinli petrokimya devi Sinochem Group’un enerji birimi petrol varlıklarını konu alan 2 milyar dolarlık halka arz işlemi için Hong Kong’a başvuru yaptı. Detaylar aşağıda;
Çinli Sinochem Energy 2 Milyar Dolarlık Halka Arz için Başvuru Yaptı!

Devlete ait Çinli petrokimya devi Sinochem Group’un enerji birimi petrol varlıklarını kapsayan halka arz işlemi için Hong Kong Borsası’na başvuru yaptı. Kimyasal ve enerji grubunun, birincil halka arzından 2 milyar dolar kazanç elde etmeyi beklediği belirtildi.

Birimin başvuru dosyasında Sinochem Energy’nin gelirlerinin çoğunu petrol ve petrol ürünleri ticaretiyle elde ettiği kaydedildi. Şirketin diğer faaliyetleri arasında ise ham petrol ve petrokimyasal ürünler için arıtma ve lojistik gibi çeşitli işler olduğu bildirildi. Ayrıca bu hamlenin Çin’in özel yatırımı teşvik çalışmalarından kaynaklandığı yazıldı.

Devlete ait grubun petrokimya üretimi de dahil olmak üzere yüksek değerli işletmelerine sermaye toplamaya çalıştığı söylendi.

Çinli Sinochem Energy Halka Arz Başvurusu Öte yandan; Sinochem Energy’nin grubun petrol, petrol ürünleri ticareti, rafineri, depolama, lojistik, dağıtım ve perakende işlerini yürütürken, şirketin zorluk çeken denizaşırı petrol ve doğalgaz üretimini kapsamadığı dile getirildi. Reuters’un Nisan’daki açıklamasında grubun petrol varlıklarının listelenmesi için 7 bankayla anlaştığı iddia edilmişti.

Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri Anlık Takip Etmek için Tıklayın!

İlaveten; Pekin’in devlet temelli işletmeler için özel sermaye yatırımını teşvik etmek istediği öne sürülmüştü.

Çinli Sinochem Energy Halka Arzdan 2 Milyar Dolar Ele Etmeyi PlanlıyorMesela; dünyanın en büyük mobil telefon kulesi operatörü China Tower da aynı amaçla listelenecekti. Ülkedeki tüm mobil iletişim altyapısının işletmecisi olan China Tower’ın 8.7 milyar dolar hissesini halka arz edeceği söylenmişti. Elde edilecek gelirin büyük bölümünün de şirketin operasyonlarını geliştirmek için harcanacağı bilgilerine yer verilmişti.

İlaveten; Alibaba’nın ardından Çin’in en büyük halka arzı olması beklenen IPO’da şirketin 10 temel yatırımcıdan 1.4 milyar dolar garantilediği aktarılmıştı. Konuya ilişkin haberlerde Pekin’in daha büyük, daha güçlü devlet şirketleri yaratmayı ve küresel olarak rekabetçi işletmeler kurmayı amaçladığı yazılmıştı. Tüm bunların ötesinde Sinochem Energy, halka arz başvuru dosyasında şirketin anahtar rafineri varlığı olan Quanzhou rafinerisinde sayıyı 240 bin varilden 300 bin varile çıkarmayı planladığını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum