Yatırım yapmaya başla!

Çinli Yapay Zeka Girişimi SenseTime, Aldığı Yatırımla Rakiplerini Geride Bıraktı!

Çinli yapay zeka startup’ı SenseTime, bugün yaptığı duyuruda 600 milyon dolar yatırım alarak rekor kırdığını açıkladı. İşte ayrıntılar;
Çinli Yapay Zeka Girişimi SenseTime, Aldığı Yatırımla Rakiplerini Geride Bıraktı!

Dünyanın en değerli yapay zeka girişimi olarak bilinen Çinli SenseTime, C Serisi yatırım turunda 600 milyon dolarlık kaynak sağladığını açıkladı. 2014 yılında kurulan SenseTime, aldığı son rekor yatırımla birlikte 4.5 milyar dolarlık değerlemeye ulaşmış oldu.

Çinli teknoloji devi Alibaba’nın liderlik ettiği yatırım turuna; Trump’ın Broadcom ile birleşmesini engellediği Qualcomm ile Çinli perakende şirketi Suning’in de katıldığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan SenseTime CEO’su Li Xu, 600 milyon dolarlık fonun deniz aşırı ülkelerdeki hacmi artırmak ve yapay zekanın endüstriyel kullanım alanlarını geliştirmek gibi hedeflere ayrılacağını söyledi.

Alibaba’nın öncülük ettiği yatırım turunda 600 milyon dolarlık kaynak sağlayan Çinli girişim, bu haberle manşetlerde yer etti.

SenseTime Alibaba'nın Öncülüğünde Gerçekleştirilen Yatırım Turunda 600 Milyon Dolar Yatırım Aldı Geçene yıl B Serisi yatırım turunda aldığı 410 milyon dolarlık yatırımla da çok konuşulan SenseTime’ın değerlemesi yeni kaynakla 4.5 milyar dolara yükseldi. Haliyle global rakiplerini de gerisinde bırakmış oldu.

Kaldı ki Çinli girişim 600 milyon dolarlık kaynağı yeni sağlamış olmasına rağmen daha fazla fon için yatırımcılarla görüşme içerisinde olduğu söylendi.

Ayrıca dünyanın en değerli yapay zeka girişimi olan SenseTime’ın geçtiğimiz yıl ABD’li Qualcomm’dan da yatırım aldığı kısa süre önce ifade edilmişti.

SenseTime Qualcomm ve Honda Gibi Şirketlerle Partnerlik YapıyorYüz tanıma teknolojisi sağlayan ve müşterileri arasında China Mobile, Huawei, Nvidia gibi şirketler olan SenseTime, ayrıca Honda ile otonom sürüş, Qualcomm ile de algoritma – akıllı teknoloji konusunda ortaklık yapıyor.

600 milyon dolarlık kaynağın yeni iş fırsatları yaratmak ve yapay zeka platformunu genişletmek için kullanılacağını belirten SenseTime CEO’su Li Xu; girişimin hem yurt içi hem de yurt dışında daha büyük bir ekosistemle küresel ayak izi geliştireceğini dile getirdi.

Neticede; dünyanın en değerli yapay zeka şirketinin Çinli SenseTime olması, onu da 2.4 milyar dolarlık değerlemeli yine Çin merkezli Yitu Technology’nin takip etmesi dikkat çekti.

 Çinli SenseTime 4.5 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaştı Zira dünyadaki bütün sektörleri değiştirebileceği söylenen yapay zeka alanında, Çin’in diğer ülkelere göre daha avantajlı olduğu ortaya çıktı. Nitekim Çin hükümeti de daha önce yaptığı bir açıklamada; ülkenin 2030’a kadar yapay zeka alanında lider olmayı hedeflediğini duyurmuştu.

Ayrıca kısa süre önce konuyla ilgili görüş bildiren Credit Suisse de yapay zeka yarışını Çin kazanacak demişti. Ve yaşanan gelişmeler gösteriyor ki ABD ciddi bir şekilde atağa geçmediği sürece Çinli yapay zeka şirketleri dünya çapındaki bütün rakiplerini yarışın dışında bırakacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum