Paylaşım

Çinli Politikalar Küresel Piyasaların Sağlığını Artırabilir


 

Çin Hükümeti'nin politikaları küresel boyutta reaksiyon gösterebilir. Moody's not güncellemesi ile belirsiz İtalyan piyasalarında gelişmeler olumlu. Ayrıntılar şöyle;

Küresel hisse senedi piyasalarında Çin’de görülen primlenme %5 seviyelerine ulaşırken, Şangay Kompoziti %4 artış ile paralel grafikler oluşturuyor. Gelişmenin hafif olumlu yansımasından payını alan Japonya Nikkei endeksinde %0.4 oranında bir değerlenme gözlemlendi.

Amerika Birleşik Devletleri vadeli piyasaları açılışında gerçekleşen tablo ile S&P 500 ve Dow Jones endekslerinde %0.4 civarında bir değerlenmeye işaret ediyor. Stoxx Europe 600 %0.4 oranında primlenme kaydetti. Dünyanın önde gelen finans şirketlerinden biri olan UBS’nin İngiltere Yatırım Ofisi Başkanı Geoffrey Yu, Çin’de hisse senetleri için güçlü kazançların kaydedilmesine yönelik kişisel gelir vergilerinde önerilen kesinti gündeminin tekrar körüklendiğini belirtti.

Çin Hükümeti Ekonomiyi Koruyabilir

Çin Hükümeti Politikalarıyla Hane Halkı ve Küresel Piyasaları KoruyabilirÇin hükümetinin artık mesajı anlamaya başladığını vurgulayan Yu, vergi reformu ve yatırım konusundan uzaklaşmaya giden hükümet için bununla sadece Çin halkı üzerinde değil global ölçekte olumlu sonuçlar doğurabilecek bir gelişmeye imza atabileceğini belirtti.

Deutsche Bank analistlerinden Jim Reid, müşterilere yayınlanan bültenlerinde tedbir başlığı altında incelenen gelişmenin yaklaşık %1 oranında perakende satışları artırdığını ve bunun bir dizi vergi indiriminin parçası olduğuna inandığını belirtti.

Reid, “bu önlemlerin ticaret savaşından kaynaklanan aşağı yönlü riskleri dengelemeye ve 2019 yılında %6 civarında büyümeye yardımcı olacağını” ifade etti.Cuma günü, Çin hisse senetleri daha düşük bir tarihe başlamış, ancak yetkililerden ulusun ekonomisinin sağlığına dair olumlu ifadelerden sonra yeniden toparlandı.

Reid İndirimlerin Devam Edeceği Yönünde Beklentili

Jim Reid İndirimlerin Devam Edeceği Yönünde BeklentiliCuma günü Çin hisse senedi piyasalarında kaydedilen düşüş, yetkililer tarafından ulusun ekonomisinin sağlığına dair olumlu ifadelerinden sonra yeniden toparlanmıştı. Avrupa’da yatırımcılar Moody’s’in yaptığı duyuruda İtalya’nın kredi notunu düşürdüğünü ve yatırımcıları rahatsız eden bir belirsizliğin ortadan kaldırıldığını açıkladı.

S&P Global Ratings bu haftasonunda İtalya’nın notuna dair kendi incelemesini yayınlayacak.

İtalya kanadından haftanın son işlem gününde vadeliler tarafına gelen satış bazlı yoğun işlemlerin Güney Amerika’ya sıçramış olabileceği yorumlandı. UniCredit Başka Ekonomisti Erik F. Nielsen müşteri notlarında, eğer satış dalgasında bulaşıcılığı yüksek bir döneme girildiyse, ECB ve diğer Avrupalı politika yapıcıların bu kargaşaya yönelik reaksiyonlarda bulunma olasılıklarının artmış olacağına dair bir vurgu yaptı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın