Yatırım yapmaya başla!

Çinli Perakendeciler Son Model iPhone’ları Elden Çıkartabilmek için Dev İndirimler Yapıyor!

Çinli perakendeciler, Apple'ın son iPhone modellerinde büyük indirimler yapıyor. Detaylar aşağıda;
Çinli Perakendeciler Son Model iPhone’ları Elden Çıkartabilmek için Dev İndirimler Yapıyor!

Apple’ın son iPhone modelleri, Çinli perakendeciler cihazları satmak için uğraşırken devasa indirimlerle karşı karşıya kaldı. Bu durum, dünyanın en iyi iPhone’ları düşük Çin satışlarından muzdaripken, uzmanlar dünyanın en büyük akıllı telefon piyasası için fiyatların çok yüksek olduğunu söylerken ve modeller Huawei gibi yenilikçi yerel rakiplerin yenilikçi özelliklerinden yoksunken yaşandı.

Ayrıca teknoloji devi bu ayın başlarında Çin pazarındaki düşük satışlara işaret ederek ilk çeyrek gelir tahminlerini düşürdüğünü açıklamış, duyuru Apple’ın hisselerinde kayda değer azalmalar yaratmıştı. İşte bu noktada, Çinli perakendecilerin tüketiciler iPhone’ların o kadar para etmediğini söylerken modellerin fiyatlarını düşürmeleri dikkat çekti.

Ülkedeki en son iPhone fiyat hamlelerinden bir tanesi de Çinli perakendeci Suning’ten geldi ve firma iPhone XR modelinde büyük bir indirime gitti.

Suning iPhone XR Modelinde İndirim Gitti iPhone XR’a gelen düşük talep Apple’ı düşündürürken, Suning cihazın 128 GB versiyonunun fiyatını 6.999 Çin yuanından 5.799 Çin yuanı seviyesine düşürdü. Yani Çinli perakendeci iPhone XR’ın fiyatında 1.200 Çin yuanı indirim yaptı. Başka üçüncü parti satıcılar da iPhone’ları elden çıkarmak için şaşırtıcı indirimler sundu.

Bir satıcı, iPhone XS Max’in 256 GB versiyonunu 9.699 yuan (1.436 dolar) seviyesine düşürerek Apple’ın resmi satış fiyatı 10.999 yuan (1.628 dolar) seviyesinin altına geçti.

Çinli Satıcı iPhone XS Max Modeli Dev Fiyat İndirimiYine de aynı cihaz Apple’ın internet sitesine göre aynı telefonun 1.249 dolara satılacağı ABD’deki fiyatından daha pahalıydı. Kaldı ki söz konusu fiyatlar Çin’in yalnızca bir yerinde böyleydi ve ülkedeki diğer perakendeciler de depolarını boşaltmak için iPhone fiyatlarını düşürüyorlardı. Apple satıcısı olan Sunion, iPhone XR’ın hem 128 hem de 256 GB sürümleri için 700 yuan indirim yapıyordu.

Üçüncü partilere ürün satma izni veren e-ticaret şirketi Pinduoduo da son çıkan iPhone modellerinde ciddi indirimler yaptı.

Çinli Satıcılar iPhone Modelleri Dev İndirimler Yaptı Bu noktada uzmanların ve yerel tüketicilerin Apple’ın Çin’deki sorunlarının iki ana bağlı nedene olduğunu söyledikleri vurgulandı. İlki Apple’ın fiyatlamada yanlış hareket etmesi ve ikincisi de şirketin ileriye dönük teknoloji pazarında tüketicileri heyecanlandıracak özellikler getirmemesiydi.

Zaten analistler de şu anda rakiplerin premium akıllı telefon alanında pazar payını kaptıklarını söylüyordu. Tim Cook , 2 Ocak’ta yayınladığı mektubunda Çin ekonomisinin yavaşlaması ile ABD ile süren ticaret gerginliğini ilk çeyrek satış rehberliğini düşürmesinin temel nedenleri olarak gösterse de uzmanlara göre Apple’ın Çin sorununun büyük bölümü yanlış fiyatlamadan kaynaklanıyordu.

Örneğin Apple’ın yeni modellerinin en pahalısı olan 512 GB iPhone XS Max, ABD’de 1.499 dolarken Çin’de indirimsiz 12.799 yuan (1.900 dolar) seviyesindeydi. Diğer son modeller de Çin’de benzer şekilde daha pahalıydı. XR yeni modellerin içinde en ucuz cihaz olarak belirtilse de Çinlilerin Amerikalı tüketicilere kıyasla yüzde 28 daha fazla ödemesi gerekiyordu. Hisse senedi araştırma direktörü Daniel Ives de burada ticaret savaşının iPhone satışları için günah keçisi seçildiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum