Yatırım yapmaya başla!

Nio Automotive’nin Aşırı Zararlar Nedeniyle Sistemi Kapanma Noktasına Geldi!

Çinli Nio, ES8 SUV ile çıkış yaptığı pazarda tutunamadı ve batma noktasına geldi.
Nio Automotive’nin Aşırı Zararlar Nedeniyle Sistemi Kapanma Noktasına Geldi!

2014 yılında William Li tarafından kurulan ve Tencent Holdings tarafından desteklenen Nio şirketi, yılın ikinci çeyreğine yazılan zarar nedeniyle sınırın eşiğine geldi. ES8 SUV modeliyle elektrikli alt yapıda her keseye uygun modellerle geliyordu. Şirketin ilk modeli ile çıkışı fena sayılmazdı. Ancak her yeni çıkan marka modeli gibi mecburen bir duraklama dönemi yaşaması gerekiyordu.

Geçtiğimiz yıl halka açılan Nio’nun pazar değeri bir aşamada 11.9 milyar dolara ulaştı. Sonraki süreçlerde şirket aksi giden durumları karşısında çözüm yolu bulamadı ve gerileme dönemine başlamadan girmiş oldu. Analistlerin hedef gösterdiği rakamların çok aşağısında gelen gelirler, şirketin hızlı şekilde yeni yapılanma planı hazırlamasına neden olmuş. İşte detaylar;

Autonews Nio’nun 2019 yılının ikinci çeyreğinde 3.3 milyar Yuan zarar ettiğini açıkladı.

Nio’nun zararları geçen yılın aynı dönemine göre %83 artmış. Toplamda 463 milyon dolarlık, beklenen rakamların çok daha üzerinde bir sonuçla karşılaşılmış. Tahmin edilen zarar rakamı ise 2.6 milyar Yuan.

%77 oranında hisselerinde azalma yaşayan Nio’nun bunu yaşamasının ardında birkaç neden saklı. Birincisi markanın henüz tanınmamıştı ve araç satışı olmadı. Otomotivde yeni olan Nio’nun bundan kaynaklı maliyet kısmında çok hatalar yapıldığı söylendi.

Öte yandan ES8 SUV’da çıkan üretim hatalarında ES8’in yangın tehlikesi altında olduğu söylenerek Haziran ayında 5.000 araç geri çağrılmıştı. Ancak Mayıs ayının sonuna gelindiğinde de sadece araçtan 1.7.550 adet satılabilmiş.

Kuruluşundan bu döneme kadar 6 milyar dolar zarar açıklayan Nio, bunu tersine çevirmek için gerekli hamleler yapmaya hazırlanıyor. Mali dengeyi sağlamak amacıyla Çinli şirketin ilk yapacağı 9.900 çalışanın çok büyük bir kısmıyla ilişkisi kesilecek.

Üçüncü çeyreğe kadar işleri toparlamayı bekleyen Nio, süre zarfında 4.200-4.400 arası teslimat yapmayı hedefliyor. Bağlantılı olarak gelirlerde %10‘luk artış bekleniyor. 2019 yılının her çeyreğinde daha da düşüş yaşayan Nio bakalım bundan sonrasında nasıl bir senaryo izleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum