Musk Tesla’yı Özelleştirmeye Çalışırken Çinli Rakibi Halka Açılmak İstiyor!

Elon Musk, Tesla’yı borsadan çekme duyurusu yapmışken şirketin Çinli rakibi ABD’de halka arz edilmek üzere hazırlık yapıyor. Detaylar aşağıda;

Elon Musk Tesla’yı borsadan çekerek özel bir şirket haline getirmeyi planlarken, girişimin Çinli rakibi ABD’de halka açılmak üzere başvuru yaptı. Buna göre; elektrikli araç girişimi Nio’nun New York Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arz edilmeyi planladığı ve IPO’dan 1.8 milyar dolarlık kazanç elde etmek istediği söylendi.

2014 yılında kurulan Nio’nun, Çinli teknoloji devleri Tencent ve Baidu’nun yanında ABD’li risk sermayesi şirketi Sequoia Capital gibi güçlü yatırımcılara sahip olduğu kaydedildi. Öyle ki Nio Çin’deki bazı analistler tarafından; “Tesla-fighter” olarak tanımlanmıştı.

Sonuçta; Elon Musk Tesla’yı borsadan çekeceğini duyurmuşken şirketin Çinli rakibi Nio’dan gelen bu hamle dikkat çekti.

Tesla'nın Çinli Rakibi Halka Arz 2014’te kurulan Nio’nun New York Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arz edilmeyi planladığı ve bundan 1.8 milyar dolarlık kazanç elde etmek istediği söylendi. Bu noktada, geçen yıl piyasaya sürülen Nio ES8 SUV modelinin Tesla Model X’e rakip olduğu bildirildi. Keza ES8 modeli Tesla’nın hafif arazi için çıkardığı Model X modelinin yarısı fiyatındaydı.

Ayrıca Sino Auto Insights’ın başkanı Tu Le, Nio’nun Çin’de Tesla için hayatı zorlaştıracak üreticiler arasında yer aldığını ama yine de yolun çok başında olduğunu söylemişti.

Tesla'nın Çinli Rakibi Halka Arz EdilecekÇünkü Nio SUV’larını müşterilerine teslim etmeye Haziran ayında başlamıştı ve 17 bin sipariş almıştı. Şirketin başkanı Lihong Qin ise geçtiğimiz yıl verdiği bir demeçte, piyasanın önümüzdeki birkaç yıl içinde ikiye katlanacağını söyleyerek Nio’nun; Çin’in büyük şehirlerindeki orta sınıfı hedeflediğini dile getirmişti.

Nio ayrıca ABD dahil olmak üzere satışlarını Çin’in ötesine genişletmek istediklerini kaydetmişti. Kaldı ki Çinli girişimin Londra, Münih ve Kaliforniya’da ofisleri vardı. Bu noktada, Nio’nun New York’ta listelenmek istemesinin nedenlerinden bir tanesinin de New York’un girişimin küresel amaçlarına ulaşmasına yardım edeceği görüşü olduğu dile getirildi.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı