Yatırım yapmaya başla!

Çinliler Harcamalarını Artırırken Tiffany Durumdan Faydalanmaya Çalışıyor

Çinli tüketiciler yurt içinde giderek daha fazla harcama yaparken Tiffany de durumu paraya çevirmek için büyük planlar yapıyor.
Çinliler Harcamalarını Artırırken Tiffany Durumdan Faydalanmaya Çalışıyor

Kısa süre önce lüks devi LVMH tarafından satın alınan Tiffany’nin CEO’su Alessandro Bogliolo, şirketin Çin pazarındaki stratejisi ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 2001 yılında anakaraya giren ve yaklaşık altı yıl sonra perakende ağını kurmaya başlayan Tiffany’nin, bu sebepten dolayı çoğu lüks markaya kıyasla biraz geç kaldığını söyledi.

“Muhtemelen 10 yıllık bir fırsatı kaybettik” diyen Bogliolo, Tiffany’nin Çin’deki varlığını artırma kararını, CEO olarak ilk büyük kararlarından biri olarak nitelendirdi.

2017 yılında yönetimi devraldığından beri Bogliolo, anakarada birçok yeni mağaza açmış, Çince online bir alışveriş platformu kurmuş ve Şanghay’daki amiral gemisi mağazasının revizyonunu emretmişti.

Tiffany CEO Çin Planları Perşembe günü de söz konusu mağazanın açılışında yer alan Bogliolo, burada CNN Business’e verdiği demeçle gündeme geldi. Yavaşlayan ekonomisine rağmen Çin konusundaki iyimserliğini koruyan Bogliolo, buranın son iki yıl boyunca çok güçlü satış büyümesi ile şirket için parlak bir nokta olduğunu belirtti.

Danışmanlık firması McKinsey’e göre de Çinli müşteriler, geçen yıl yaklaşık 115 milyar dolar harcayarak lüks mallar üzerindeki küresel tüketimin üçte birini oluşturmuşlardı. Bain ve Bernstein da bu Çinlilerin genellikle lüks eşyaları almak için anakara dışına seyahat ettiklerini ama alışkanlıklarının değişmeye başladığını söylemişti.

Nisan tarihli bir Bain raporu; Çinli tüketicilerin, lüks alışverişlerinin %27’sini Çin’de yaptığını, oranın 2013’teki %23’ün üzerine çıktığını gösterdi.

Çinli Tüketici Lüks Harcama Artırıyor Firma ayrıca bu payın 2025 yılına kadar yüzde 50’ye çıkacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Verilere işaret eden Bogliolo, Tiffany’nin bu kez geride kalmamaya kararlı olduğunu ve yükselen trendin şirketin en pahalı envanterinin bir kısmını Çin’e taşımasına neden olduğunu söyledi. İthalat vergilerinin düşürülmesiyle ülke içindeki lüks alışverişlerini artıran Çinli tüketiciler için ürün çeşitlendirmesine gittiklerini de ekledi.

Daha önce özel gösterimlerde sergilenen nadide parçaların artık Şanghay mağazasının kalıcı koleksiyonuna ekleneceğini belirten CEO, bu mağazada bir de restoranın açılacağını kaydetti.

New York’ta yaşanabilecek bir Tiffany deneyimini Çinli zenginlere sunmak istediklerini anlatan Bogliolo, tarihi anlaşmanın Tiffany için stratejisinin değerlerini doğrulayan “iyi bir işaret” olduğunu dile getirdi. Protestoların devam ettiği Hong Kong’da ise strateji değiştirmediklerini hatırlattı. Hong Kong’un uzun zamandır lüks dünyanın başkentlerinden biri olduğunu ve bunun böyle kalacağını düşündüğünü ilave etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum