Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pekin, ABD’nin Çinli Firmalara Karşı Uygunsuz Eylemleri Durdurmasını İstiyor

Pekin'in, ABD'nin Çinli şirketlere yönelik uygunsuz eylemlerini durdurmasını istediği söylendi.
Pekin, ABD’nin Çinli Firmalara Karşı Uygunsuz Eylemleri Durdurmasını İstiyor
Yorum

Çin’in Ticaret Bakanlığı Yardımcısı Wang Shouwen, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pekin’in ABD’nin Çinli şirketlere yönelik uygunsuz eylemlerini durdurumasını istediğini söyledi. Cuma günü ise ABD Ticaret Bakanlığı, Amerikalı şirketlerden parça satın almalarını etkili bir şekilde yasaklayan sözde varlık listesine 5 Çinli teknoloji şirketini daha ekledi.

Wang, serbest ticaret ilkelerine ve Dünya Ticaret Örgüsü’nün ruhuna dikkat çekerek, bu kararların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Wang Shouwen ABD YorumuWang, “ABD tarafının, serbest ticaret ilkeleri ve DTÖ ruhu çerçevesinde, Çinli şirketlere yönelik bu uygunsuz önlemleri iptal edip varlık listesinden çıkarabileceğini umuyoruz. Bunun her iki taraf için de faydası var,” dedi. Bu sabah Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Japonya’nın Osaka kentinde yapılacak olan G-20 zirvesine yapılacak gezisi hakkında konuştu.

ABD’deki en son eylemler, Çin telekom ve akıllı telefn devi Huawei’nin Mayıs ayında varlık listesine eklenmesinin ardından ve Trump ile Xi’nin gelen Salı günü G-20 zirvesinde buluşma planları hakkında bir telefon görüşmesi yapmasından sonra gerçekleşti.

ABD ve Çin hisse senedi endeksleri, telefon görüşmesi haberlerinin ardından anlaşma umudu ile yükselişe geçti.

Telefon Görüşmesi Sonrası Hisse Senedi Endeksleri YükseldiDünyanın en büyük iki ekonomisi ardından bir yıldan daha uzun süredir devam eden ticaret savaşı, geçen Mayıs ayındaki gelişmelerle yeniden tırmanışa geçti. Anlaşmaya birkaç güç kaldı sözlerine karşın, Trump’ın sürpriz bir şekilde 200 milyar dolarlık Çin malındaki vergileri artırması ile savaş yeniden alevlendi. Hisse senedi endeksleri ise bu gelişmelerle gerileme kaydetmişti.

Eurosia Grubu’ndaki Çin ve Kuzeydoğu Asya’nın uygulama başkanı olan Michael Hirson, “Pekin, ABD’nin Çin’deki teknoloji şirketlerini çökertme konusundaki istekliliğini hatırlattı ve Ticaret Bakanlığı’nın iki numaralı süper hesap şirketini de dahil edeceğini açıkladı. Hareket doğrudan bir Trump-Xi toplantısı için planlamayı aksatmayacak,” dedi.

Hirson, Pekin’in bunu, Trump’ın Çin’in bir teknoloji gücü olarak yükselişini köreltme niyetinde olduğunun kanıtı olarak göreceğini söyledi.

Çin'in Teknoloji Gücü Köreltilmek İsteniyorWang, bugün yaptığı açıklamasında, ABD ile Çin’in G-20 Liderler Zirvesi’nin önündeki ekipleri arasında görüşmeler sürdüğünü ve her iki ülkenin de ticaret müzakerelerinde uzlaşma yapması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda Wang, Huawei’nin herhangi bir ticari anlaşmanın parçası olup olmayacağından doğrudan bahsetmedi. Geçen hafta Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) ise ticaret savaşının birçok sektörde etkili olduğunu ve iş piyasasını kötü etkilediğini dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu