Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli Baidu İkinci Çeyrekte Yüzde 15 Gelir Artışı Bildirdi

Çin’in teknoloji şirketi Baidu, ikinci çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde gelir artışı bildirdi. Ayrıntılar geliyor…
Çinli Baidu İkinci Çeyrekte Yüzde 15 Gelir Artışı Bildirdi
HABER GİRİŞ

Çin’in en büyük arama motoru şirketi Baidu, yılın ikinci çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Teknoloji şirketi Baidu, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 15 artışla ve reklamcılıktaki büyümenin de etkisiyle beklenenden daha iyi bir gelir bildirdi. Şirket böylece son iki yılın en hızlı 3 aylık büyüme hızına ulaşmış oldu.

Baidu’nun ABD’de işlem gören hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yüzde 4′ten fazla artış gösterdi. Şirket ana faaliyet alanlarında, çevrimiçi pazarlama geliri ikinci çeyrekte yüzde 15 artışla 19,6 milyar yuana yükseldi ve çevrimiçi olmayan pazarlama geliri yüzde 12 artışla 6,8 milyar yuana ulaştı.

Baidu’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Robin Li, yaptığı açıklamada, “Baidu, 2023′ün ikinci çeyreğinde, çevrimiçi pazarlama işlerinin ve işletme kaldıracının sağlam performansı sayesinde gelir ve kâr artışını hızlandırdı Üretken yapay zeka ve büyük dil modelleri, birçok sektörde muazzam bir dönüştürücü güce sahip ve bizim için önemli bir pazar fırsatı sunuyor” ifadelerini kullandı.

Baidu , halka açık olan ve Mart ayında başlatılan Ernie bot adlı Çince ChatGPT alternatifiyle ilerleme kaydediyor . OpenAI’nin son derece popüler rakip sohbet robotuna ülkede kolayca erişilemiyor.

Geçen hafta Baidu, metni hızlı bir şekilde videoya dönüştürme ve PDF arama için olanlar da dahil olmak üzere beş Ernie bot eklentisinin kullanıcılar tarafından daha yaygın olarak kullanılabileceğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Şirket ayrıca yapay zekanın erişimini otomobil sektörüne de genişletmeyi hedefliyor. Bu ay şirket, Baidu’nun Ernie botunun arkasındaki yapay zeka modeline dayalı otonom sürüş yeteneklerini geliştirmek için devlete ait Changan Automobile ile stratejik bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.